HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'da Barış Mitingi'ne yönelik gerçekleştirilen saldırı için, "Mafyalaşmış, katilleşmiş ve bunu seri katil gibi uygulayan bir devlet anlayışı ile karşı karşıyayız" dedi. Demirtaş, patlamayı 'vahşice bir katliam' olarak nitelerken, "Canlı bomba olup olmadığını bilemiyorum, ancak alçak bir bombadır" dedi. HDP Eş Genel Başkanı, "Diyarbakır’daki patlamanın aynısı oldu. Bilanço çok ağır. Daha Diyarbakır ve Suruç ortaya çıkartılamadı." diye konuştu.

Saldırının özellikle PKK'nin ateşkesinin tartışıldığı bir dönemde yapıldığına dikkati çeken Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

ANKARA'NIN ORTASINDA KATLİAM YAŞANMIŞ AMA AMBULANS DEĞİL, ÇEVİK KUVVET GELİYOR

"Ateşkesin tartışıldığı bir dönemde Ankara'da barışı isteyenlere yönelik böyle bir saldırı yapıldığını. Tabi olay yerindeki arkadaşlarımızın hepsi bir acı içerisinde. Cenazeleri yerden kaldırılmaya, yaralılar hastanelere taşınmaya çalışılıyor. Ama bu ortamda o görüntüleri izlesinler, polis gaz atıyor. Cenazelerin ortasına gaz atılıyor, ambulansların girişleri ise engelleniyor. Ankara'nın ortasında katliam yaşanmış ama ambulans değil, çevik kuvvet geliyor. Orada ölülerin sayısının artmasının istendiği bir durum var. Ve buna rağmen şimdi iktidar temsilcileri Başbakan çıkıp 'Sağ duyunuzu koruyun' diyecekler gözümüzün içine baka baka.

TIPKI DİYARBAKIR VE SURUÇ GİBİ

"Senin emrindeki polis yaralılara gaz atıyor, sen nasıl bir hükümet haline geldin. Diyarbakır'da gözümüzün önünde yaptınız. İnsanlar boğulurken, yaralılar taşınırken gaz atılıyor. Olur mu böyle bir şey, tablo çok ağır.

"Canlı mı, cansız mı olur bilmiyorum ama alçak bir bombadır.

"Özellikle yaralı sayısı artsın diye tesiri yüksek bir bomba kullanılıyor tıpkı Suruç ve Diyarbakır'daki gibi. Bunun arkasındaki güçler açığa çıkar mı, çıkmaz. Çünkü aleni bir güç ver tıpkı Diyarbakır ve Suruç gibi.

"İstihbaratı bu kadar güçlü bir devlette bunun bilgisinin olmaması mümkün mü? Çok acı bir durum var ama mafyalaşmış, katilleşmiş ve bunu seri katil gibi uygulayan bir devlet anlayışı ile karşı karşıyayız Toplumu esir almaya çalışıyorlar. Zulme karşı boyun eğmeyenlerin direnişiyle bu günleri atlatacağız ancak hukuk çerçevesinde bunun hesabını da soracağız. Bunlar sadece alçaklık olarak tarihe yazılmayacak, buna izin vermeyeceğiz . Bu anlayış sonsuza kadar sürmeyecek. Bundan eminiz.

"Arkadaşlarımız seçim programlarını iptal ettiler. Ortada onlarca cenaze var, kim seçim çalışması yürütebilir. Bütün kentlerde planlamaları iptal ettik cenazelerimiz ve yaralılarımızla ilgileneceğiz. Bu alçakça saldırılara karşı direneceğimizi de her yerde göstereceğiz. Özgürlük ve barış, seçimlerden çok daha önemlidir. "