Demirtaş’ın tahliyesi için başvuru yapıldı

Demirtaş tutuklu bulunduğu dava dosyası hakkında takipsizlik kararı verilmesi ve tahliye talebiyle başvuru yapıldı 

Güncel 23.12.2020 - 23:29 23.12.2020 - 23:29

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği “tahliye kararı” ardından avukatlar Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulundu.  

Başvuruda “Kobani soruşturması”nda takipsizlik kararı verilmesini ve Demirtaş’ın tahliye edilmesi talep edildi. 

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman yaptıkları başvuruyu “AİHM Büyük Daire kararının kesin ve bağlayıcı olduğu vurgusu ile Sn. Demirtaş’ın tahliye edilmesi ve soruşturma dosyasında takipsizlik kararı verilmesi talebinde bulunulmuştur” sözleriyle duyurdu. 

Demirtaş ve HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobani soruşturması” kapsamında 20 Eylül 2019 tarihinde ikinci bir tutuklama kararı verilmişti.  

Savcılık iki eş genel başkanın soruşturmasında verdiği tutuklama kararı ardından bir yıl sonra 25 Eylül’de HDP’li bir çok siyasetçi hakkında da gözaltı kararı verildi.  

Kobani soruşturması kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yanı sıra yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski vekiller Emine Ayna, Ayla Akat Ata, İbrahim Binici’nin de olduğu toplam 27 siyasetçi tutuklanmıştı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@