Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın geçtiğimiz yıl yayınlanan 'Seher' adlı kitabı İslamcı edebiyatçıları ikiye böldü.

Kendisini Necip Fazıl Kısakürek'in 'Büyük Doğu' ve Sezai Karakoç'un 'Diriliş' dergileri 'geleneği içinde' şeklinde tarif eden 'Hece Öykü' dergisinin Şubat-Mart 2018 sayısında Kemal Gündüzalp imzalı '2017 Yılında Yayımlanan Öykü Kitapları' adlı bir yazı yer aldı.

GÜNDÜZALP: CEZAEVLERİ HALA YAZAR ÜRETİYOR

Gündüzalp yazısında Demirtaş'ın kitabı için, “Yazarının kimliği nedeniyle Seher'in salt politik eksenli bir kitap olacağı düşünülmüş olabilir. Ancak, Demirtaş'ın öykülerinde birincil kaygının politik olmadığı, daha çok yazınsal yönüyle öne çıktığı görülüyor” diyerek 'yazar üretmesinin geçmişte kaldığı sanılan' cezaevlerinin 'ne yazık ki' bir kez daha 'gizli bir yeteneği ortaya çıkardığını' yazdı.

KİTAP ÜZERİNDEN TARTIŞMA BAŞLADI

Ancak Gündüzalp'in bu yazısı aynı camiada yer alan bazı isimlerin tepkisine neden oldu. Sosyal medyaya da yansıyan tartışmada dergiye yönelik 'teröre destek vermeye' kadar varan suçlamaların yanı sıra savunan mesajlar da yer aldı. Yazı iki gün önce de Star gazetesi tarafından 'Terörist güzellemesi edebiyata sığar mı?' başlığıyla haberleştirildi ve dergiye yönelik 'tepki' demeçlerine yer verildi.

DERGİNİN YAYINCISINDAN AÇIKLAMA

Tüm bu tartışmaların ardından Hece Öykü'nün yayıncısı Hece Yayıncılık'tan bugün yapılan açıklamada ise sosyal medya üzerinden kendilerine yönelik düzeysiz bir karalama kampanyası yapılmaya çalışıldığı belirtildi.

Derginin açıklamasında, hazırlanan dosyalarda 'edebiyat ve düşünce dünyasının bütün renklerine yer verilmeye çalışıldığı' bu görüşlerin hepsine katılmanın mümkün olmadığı ifade edildi.

STAR GAZETESİNE TEPKİ

Açıklamada Star gazetesinin haberi de, 'Sadece sosyal medyadaki nifak cümleleri ile kurulmuş, provokatif, ajitatif, manipülatif bir fotoğrafla desteklenen gazete haberi' olarak değerlendirildi.

Hece Yayıncılık açıklamasında son olarak, “Hece ülkemizin tarihsel değerlerinin ve birikimlerinin sahibi ve savunucusudur. Bu bilinçle her türlü terörün ve terör destekçilerinin karşısındadır ve onları lanetlemektedir” denildi.

Kaynak: Duvar