Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Hasan Tahsin Kaya, tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Kaya’nın kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Selahattin Demirtaş, 43 yaşındaki Hasan Tahsin Kaya’nın ölümüne ilişkin sosyal medya adresinden yaptığı paylaşımda “Edirne Barosuna kayıtlı, avukatlığımı da yapan Hasan Tahsin Kaya kardeşimi, kalp krizi nedeniyle maalesef kaybettik. Çok çok üzgünüm. Emeklerini asla unutmayacağız, hatıralarını hep yaşatacağız. Yakınlarının ve tüm dostlarımızın başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Kaya’nın vefatının ardından sosyal medya üzerinden başsağlığı mesajı yayımladı.

Pınar, “Üzücü bir haberi paylaşmanın acısını yaşıyorum. Baromuz üyesi Av. Hasan Tahsin Kaya’yı, bir değerimizi, üstadımızı daha, maalesef zamansız kaybettik. Acımız, üzüntümüz büyük. Bıraktığı iz ve karakteri hiç unutulmayacak. Allah’tan rahmet, aile bireylerine, yakınlarına, baromuza, tüm meslek camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Pınar’ın paylaşımının ardından Edirne Barosu da Kaya için taziye mesajı yayımladı.

URFA’DA DEFNEDİLECEK

HDP Edirne İl Örgütü de Kaya için taziye mesajı yayımladı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Edirne barosuna kayıtlı eski Eş Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Hasan Tahsin Kaya bugün sabah tedavi gördüğü Edirne Tıp Fakültesi hastanesinde vefat etmiştir kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz” denildi.

HDP Edirne İl Başkanı Beşir Belke de Kaya’nın, 2018 yılından beri Demirtaş’ın avukatlığını yaptığını belirterek “2 yıldır her hafta HDP eski Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ı, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ziyaret ediyordu” ifadelerini kullandı.

Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Kaya’nın yarın saat 15.00’te Urfa’da düzenlenecek törenle Bediüzzaman Mezarlığı’na defnedileceğini belirtti.