HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP önceki dönem Eş Genel başkanları ve milletvekillerinin Twitter hesaplarını takip eden öğrenciler hakkında iddianame hazırlayan savcı ve iddianameyi kabul eden mahkeme heyeti hakkında şikayette bulundu. 

Amasya Üniversitesi'nde okuyan 5 öğrenci hakkında "HDP’nin önceki dönem Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDP önceki dönem milletvekillerinden İdris Baluken, Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız ile HDP milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Twitter sayfalarını takip etmek” gerekçesiyle iddianame düzenlenmiş ve öğrenciler hakkında kamu davası açılmıştı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, avukatı aracılığıyla Amasya Savcısı Mehmet Tahir Avcıbaşı ile iddianamenin kabul kararını veren Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkan ve üye hakimleri hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2'nci Dairesi Başkanlığı'na şikayet başvurusunda bulundu. 
 
Şikayet dilekçesinde Savcı Avcıbaş ve mahkeme başkanı ve üyelerinin davranışlarının "görevi kasten kötüye kullanma", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" ve "insanlığa karşı" suç kapsamında değerlendirilmesi istendi. 
 
'HDP KRİMİNALİZE EDİLMİŞTİR'
 
Beştaş'ın avukatı aracılığıyla yaptığı şikayette, "Kolluk ifadesinde, müvekkilin de aralarında bulunduğu HDP’li siyasetçilerin twitter adreslerini takip etmesi hususu sorulmuş, derdest yargılamalara karşın müvekkilin de aralarında bulunduğu milletvekilleri ve bağlı bulundukları HDP kriminalize edilmiştir. Şüpheli savcı yasadışı örgüt propagandası suçu kapsamında, HDP Eş Genel başkanları ve milletvekillerinin sosyal medya hesaplarının takip edilmesinin, müsnet suçu oluşturduğu belirtilmiştir. Müvekkilim ve diğer siyasetçilerin derdest yargılamaları gerekçe gösterilerek, siyasi kimlikleri, milletvekili olmaları göz ardı edilerek kriminalize edilmiştir" denildi.