Demirtaş'a, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verildi

HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'a 2016 yılında yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Demirtaş hakkında Mersin’de 27 Şubat 2016’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, Mersin 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevinden, avukatları ise Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat da duruşma salonunda hazır bulundu.

DEMİRTAŞ: KONUŞMAM ELEŞTİRİDİR

Yaptığı konuşmanın eleştiri olduğunu ifade eden Demirtaş, "Muhalefet partisi lideri olmasına rağmen bugüne kadar bu davadan vazgeçmedi. Bu nasıl bir siyaset" diyerek davanın açılmasına tepki gösterdi.

Demirtaş’ın avukatları da müvekkillerinin yasama sorumsuzluğunu hatırlatarak, dosyanın düşmesini, aksi durumda tevsi tahkikat taleplerinin araştırılmasını talep etti.

İddia makamı, avukatların taleplerinin reddedilmesini isteyerek Demirtaş'ın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Gözden kaçırmayın

YTÜ’de sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle istifası istenen öğrenci temsilcisi görevden alındı YTÜ’de sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle istifası istenen öğrenci temsilcisi görevden alındı

HAPİS CEZASI

Mahkeme, Demirtaş'a Davutoğlu’na hakaret ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezasında hükmün geri bırakılması yoluna da gidilmedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı