HAKKARİ / ANF - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Cumhuriyet tarihinde en sinsi asimilasyon politikalarını yürüten parti AKP olmuştur" diyerek ekledi: "Her kim Başbakan'dan umutluysa bu saflıktır, AKP gibi düşünmektir."

 

Bölge ziyaretleri kapsamına Hakkari'ye gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Hakkari milletvekilleri Adil Kurt ve Esad Canan Yüksekova'nın ardından Şemdinli'ye geçti.

 

‘AKP ASİMİLASYONU ÇOK SİNSİ YÜRÜTÜYOR’

BDP Şemdinli İlçe Örgütü'nü ziyaret eden Demirtaş ardından halka hitap etti. Kürtlerin uzun soluklu bir mücadeleden geçtiğini belirten Demirtaş, tarih boyunca Hakkari ve bağlı ilçe ve köylerindeki halkların bedel ödediğini ve baskıya maruz kaldığını söyledi. Bütün zulme ve tehdide rağmen Hakkari halkının direnmekten vazgeçmediğini söyleyen Demirtaş, "Cumhuriyet tarihinde en sinsi asimilasyon politikalarını yürüten parti AKP olmuştur. Adeta saman altından su yürütmüş ve siyasi soykırım, askeri operasyonlarla katliamlar yapmış ve Kürt sorununu yüzyıl geri götürmüştür" dedi. Cumhuriyet tarihindeki diğer partilerin AKP hükümetinden daha mert olduğunu da sözlerine ekleyen Demirtaş, AKP öncesi partilerin savaşı açık bir şekilde yürüttüğüne dikkat çekti.

 

‘AKP SAMİMİ İSE ÖNCE ROBOSKİ KATLİAMINDAN ÖZÜR DİLESİN’

"Erdoğan ve hükümeti; Filistin, Suriye ve Arap halklarına gözyaşı dökeceğine kendi ülkesindeki Kürtlere baksın" diyen Demirtaş, "Erdoğan miting meydanlarında 'Kürt kardeşlerim' diyor ama Roboski katliamının talimatını veriyor. Aslında Erdoğan, 'Kürt kardeşlerim' derken kendi yanındaki Kürtlerden bahsediyor" şeklinde konuştu. AKP'nin Kürt sorununun çözümünde samimi olmadığını belirten Demirtaş, AKP'nin samimiyetini göstermesi halinde parti olarak gereken her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Roboski katliamının gözdağı vermek, sindirmek için yapıldığına dikkat çeken Demirtaş, "Eğer hükümet samimiyse önce Roboski katliamından özür dilemekle başlamalıdır. Sonra İmralı tecridine son verip, askeri ve siyasi operasyonlara son vermesi gerekiyor. En son olarak da müzakereye oturmalıdır" şeklinde konuştu.

 

LEYLA ZANA'YA ELEŞTİRİ

"Kürt sorununu çözeceğiz" sözlerinden sonra Hakkari bölgesinde karakolların kurulduğunu, mayınların döşendiğini ve tel örgülerin çekildiğine dikkat çeken Demirtaş, isim vermeden Leyla Zana'yı eleştirerek, "Bu uygulamalardan sonra kalkıp 'ben sorunu çözeceğim' diyeceksin. Her kim Başbakan'dan umutluysa bu saflıktır, AKP gibi düşünmektir" dedi.

 

Zana, bugün Hürriyet gazetesinde çıkan mülakatında Erdoğan'ın sorunu çözeceğine inandığını söyledi. Zana, "Ben onun bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da asla yitirmedim. Yitirmek de istemiyorum. Yitirseydim giderdim, burada olmazdım. Şimdi hepimizin yapması gereken, hepimizin başbakanın sorunu çözmesinde yanında olduğumuzu ona hissettirmemiz, onu teşvik etmemizdir" dedi. Zana mülakatta, BDP'ye de eleştirilerde bulunmuştu.

 

Konuşmasının devamında Kürtçe anadilde eğitim talebine de değinen Demirtaş, Kürtçenin Kürt öğrencilere değil Türk öğrencilere seçmeli ders olarak verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.