Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli, Diyarbakır ve Mardin sınırında çıkan yangında zarar gören bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verdi. Teklifte, can ve mal kaybının yoğun olduğu, köylülerin yaşam alanlarının yok edildiği belirtilerek, doğal yaşamın tahrip olduğu bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesinin bir zorunluluk haline geldiği ifade edildi. 

Bakırhan, Erdoğan'a tepki gösterdi: "İran'a, Yunanistan'a çözüm eli var, Kürtler için yok" Bakırhan, Erdoğan'a tepki gösterdi: "İran'a, Yunanistan'a çözüm eli var, Kürtler için yok"

Yetkililerin yangına müdahale etmemesi nedeniyle bir felaket yaşandığının altı çizilen teklifte, “Bölgedeki insanlar için yıkıcı etkileri bulunan bu yangın sonrası hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralıların ihtiyaçları öncelikli olarak dikkate alınmalı ve gereği yapılmalıdır. Yangının ardından, bölgede büyük çapta ormanlık alan, tarım arazileri ve doğal yaşam alanları yok olmuş, çiftçilerin tarım arazileri ve ekili tarlalarındaki mahsulleri zarar görmüştür. Bu durum bölgenin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık ekonomisini olumsuz etkilemiş, bölgedeki biyolojik çeşitlilik büyük zarar görmüştür. Yangın, birçok yerleşim yerini vurmuş, yüzlerce ailenin evsiz kalmasına, geçim kaynaklarını kaybetmesine, elektrik ve su altyapılarının zarar görmesine sebebiyet vermiş, uzun vadede görülebilecek ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerin tetikleyicisi olmuştur” denildi. 

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Bu nedenlerden ötürü bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiği vurgulanan teklifte, “Bölge halkı felaketin sonuçları karşısında yalnız bırakılmamalı, bu kanun teklifi ile kayıpların telafisi için gerekli kaynaklar hızlıca sağlanmalı ve uzun vadeli onarım çalışmaları başlatılmalıdır” ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: rss