İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve tüm dünyadaki hâkim koronavirüs türü haline gelme yolunda ilerleyen Delta varyantının niçin ilk virüs türüne göre çok daha bulaşıcı olduğu ve daha hızlı yayıldığı ortaya çıktı. Çinli bilim insanlarının araştırmasına göre, hem Delta varyantına yakalanan kişilerin viral yükü 1260 kat daha fazla oluyor, hem de bu varyantın kuluçka süresi daha kısa sürüyor.

İKİ VİRÜSÜN ENFEKSİYON SÜREÇLERİ KARŞILAŞTIRILDI

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin Guangdong'daki biriminde yapılan araştırmada, ülkede Delta varyantına yakalandığı düşünülen ilk 62 kişinin enfeksiyon süreçleri incelendi. Araştırmacılar Deltalı hastalardan elde edilen verileri, virüsün 2020'deki ilk türüne yakalanan 63 kişinin enfeksiyonlarıyla karşılaştırdı.

DAHA KISA SÜREDE ÇIKIP DAHA HIZLI ÇOĞALIYOR

İki virüs türünün viral yükü ve kuluçka süresi arasında şu farklar tespit edildi:

* Araştırmaya göre, Delta varyantına yakalanan kişilerdeki virüs dört gün içinde tespit edilebiliyor. Bu kuluçka süresi ilk virüs türünde ortalama altı gün olarak ölçüldü. Bu bulgu, Delta varyantının kendisini insan bedeninde çok daha hızlı çoğalttığına işaret ediyor.

* Araştırmacılar, iki virüs türüne yakalanan kişilerin viral yükünü, yani insan vücudundaki virüs partiküllerinin yoğunluğunu da karşılaştırdı. Hastaların viral yükleri enfeksiyon sürecinde her gün ölçüldü. İlk virüsle yapılan karşılaştırmada ise Delta varyantına yakalanan kişilerin, ilk virüsü kapanlardan 1260 kat daha fazla viral yük taşıdığı ortaya çıktı.

'TEMAS TAKİBİNİ ZORLAŞTIRIYOR'

Araştırmacılar, hastaların hem daha yüksek miktarda virüs taşıması hem de kuluçka süresinin daha kısa olması nedeniyle Delta'nın daha bulaşıcı olup daha hızlı yayıldığına dikkat çekti. 'Süper yayıcı' olarak adlandırılan kalabalık etkinliklerde bu nedenle daha fazla insanın hastalandığı ve insanların enfekte olmalarından çok daha kısa süre sonra virüsü yaymaya başladığı belirtildi. Temas takibi yapmanın da bu nedenle zorlaştığı aktarıldı. 

'DURDURMAK GERÇEKTEN ZOR'

Hong Kong Üniversitesi'nden epidemiyolog Benjamin Cowling "Tüm bunlar biraraya getirildiğinde Delta'yı durdurmak gerçekten zor" dedi. İsviçre'deki Bern Üniversitesi'nden genetik uzmanı Emma Hodcroft ise Delta'ya dair birçok sorunun hâlâ cevapsız olduğunu belirterek, "Bu virüs bizi şaşırttı" yorumunu yaptı.

Delta varyantının ilk virüs türünden iki kattan daha hızlı yayıldığı tahmin ediliyor. 

Kaynak: Gazete Duvar