Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü vize sınavları dekan ile öğretim görevlisi iki profesör arasında yaşanan şiddete sahne oldu. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Burçin Ölçülü'nün vize sınavı sırasında tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan ayrıldığı ve yerine bir yüksek lisans öğrencisi bıraktığı için kendisine saldırıp, hakaret ettiğini söyleyen Prof. Dr. Kürşad Karacabey, Cumhuriyet Savcılığı’na can güvenliğinin olmadığını belirten bir dilekçe verdi.

Karacabey dilekçesinde, odasındaki saldırıları görüntü ve ses kaydı ile belgelemek istemesi üzerine dekan Ölçülü’nün masanın üzerinde duran imitasyon kılıcı alarak kendisine saldırdığını öne sürdü. Karacabey, “O anda yanında olan yardımcısı ile yakın arkadaşı tutmasalar Dekan beni öldürebilirdi” dedi.

YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİNE BAĞIRARAK SALONDAN ATTI

Prof. Dr. Kürşad Karacabey'in savcılık dilekçesindeki ifadelere göre olay vize sınavlarının son dakikalarında meydana geldi. Karacabey, tuvalet ihtiyacı için yerine Yüksek Lisans öğrencisi İbrahim Kocabaş'ı bıraktı. O sırada salona giren Dekan Ölçülü, sınav sürerken Kocabaş'a bağırarak salondan attı.

Sesleri duyan Karacabey salona girdiğinde, Dekan Ölçülü'nün hedefi haline geldi. Yüksek lisans öğrencisini yerine bıraktığı için tutanak tutacağını söyleyen dekana “Sizin takdiriniz tutanağınızı tutabilirsiniz. Ama lütfen sınıfı boşaltın sınav devam ediyor” uyarısı yaptı. Tartışma sürerken öğrencilerin sınavı tamamlandı.

Sınav kağıtlarını toplayarak odasına yönelen Karacabey, dekanın kendisine yönelik hakaretlerini koridorlarda da devam ettirdiğini ve kameraların bu anları kaydettiğini söyledi.

'SİNİR KRİZİ GEÇİREREK ODAMI BASTI'

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre dekanın kendisini “Odama gel lan” diyerek çağırdığını, gitmeyince de kendi odasını bastığını söyleyen Karacabey, o anları savcılık dilekçesinde şöyle konuştu: "Odasına gelmeyeceğimi söyleyince sinir krizi geçirerek odamı bastı. Görüntü ve ses kaydı aldığımı söyledim, daha da saldırganlaştı. Odamda masamın üzerinde bulunan Japonya'dan hediye gelmiş süs amaçlı kılıcı alarak başıma vurmak istedi. Öldürmeye teşebbüs ederek bana saldırdı. Yanında bulunan Dekan Yardımcısı Çağatay Dereceli ve okula yeni alınan kendisinin yakın arkadaşı olan kişi kendisini zorla durdurdu. Onlardan bana vurmak için beni tutmalarını istedi. Bu ifadeler ses kayıtlarında mevcut. Defalarca beni öldüreceğini söyledi. Tehdit ve hakaretlerde bulundu. Üniversitemin kurumsal yapısı benim için her zaman öncellik taşıyor. Bu olayın duyulmasını istemezdim. Ancak şahsıma yönelik idari davranış dışında yapılan bu saldırıdan dolayı can güvenliğim söz konusu olduğu için Cumhuriyet Başsavcılığı'na zorunlu olarak şikayette bulundum."