Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bir önceki dönem Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın da bulunduğu yaklaşık 33 siyasi tutuklunun 14, 15 ve 16 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır D Tipi’nden Diyarbakır F Tipi Cezaevi’ne işkence edilerek sevk edildiği öne sürüldü.

İŞKENCE ALTINDA SEVK

Sürgün edilenlerden Aziz Tufan adlı tutuklu annesi Aysel Tufan ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde konuya ilişkin bilgi verdi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, anne Tufan oğlunun aktarımlarını şöyle iletti:

 “Oğlum ve beraberindeki diğer tutuklular ellerinden kelepçelenerek sürgün edilmiş. Sürgün sonrası F Tipi Cezaevinde fiziki işkenceye maruz kalmışlar. Zaten kendisi ile sadece 46 saniye konuştuk. Oğlum ve beraberindekilerin sağlıklarını merak ediyoruz. Bu duruma ilişkin Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuracağız”

14, 15 ve 16 Eylül tarihlerinde sevk edilen siyasetçilerin isimleri şöyle:

“DBP bir önceki Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Faris Oğulları,  Uğur Boztaş, Emrah Durmaz, Sercan Gümüş, Engin Akhan, Mehmet Hanifi Kanat, Barış Sümbül, Rıdvan Kaya, Hayati Uzman, Halis Tekin, Sadık Nakçı, Mehmet Acar, Aziz Tufan, Mustafa Argın, Ahmet Salmas, Hüseyin Işık, Abdulhalik Kaplan, Heja Algan, Nimetullah Cinkılıç, Serhat Karagöz, Burhan Taş, Şaban Çelik, İhsan Uğur, Kervan Beyhan, Halil Güneş, Serhat Kuşlu ve isimleri öğrenilemeyen 5 kişi.”