Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahların IŞİD'in eline geçtiğini iddia etti.

IŞİD'i savunur tarzda açıklamalar yapan Davutoğlu, "Kendilerinin dışlandığını hissedenler radikalleşmeye yönelir. Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca, en sofistike silahlar IŞİD'in eline geçti" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin IŞİD politikasına ilişkin konuşan Davutoğlu, yönünü yine Suriye'ye çevirdi.

Davutoğlu, "Suriye, bölgenin en önemli bölgesi. Suriye krizinin bir anca çözülmesi lazım. 'Suriye krizi kontrol altına alınmazsa buraların hepsinde çok ciddi depremler yaşanır' diye hep anlatmaya çalıştık. Başta Esad'a anlattık. 8,9 ay. Anlamadı dinlemedi. Neredeyse yalvardık 'bu gidişat kötü reformlar yapın' diye. Dinlemedi bizi. Bu defa başka ülkelere konuyu anlattık. Türkiye her toplantıda neredeyse feryat etti" diye konuştu.

Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahların IŞİD'in eline geçtiğini iddia eden Davutoğlu, IŞİD ile ilgili daha önce de kullandığı ifadeleri kullanarak "Kendilerinin dışlandığını hissedenler radikalleşmeye yönelir" dedi.

IŞİD'i savunur tarzda açıklamalar yapan Davutoğlu şunları söyledi: "Maalesef olan Suriye'de yüzde 12'lik bir sınırlı bir azınlık geri kalanına hükmetmeye çalışınca bir mezhep çatışmasına dönüştü. Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca, en sofistike silahlar IŞİD'in eline geçti. Radikalleşme büyük tehdit.

Biz sınırımızda herhangi bir terör yapılanması, radikalleşme istemeyiz. Sünni, Şii olması önemli değil. Şiiler yalnızlaşmış olsa onları da savunmak gerekirdi. Yapılması gereken derhal bu tür tehditlere karşı ortak bir tutum sergilemek. Ortak tutumun bir taraf adına dönüşmemesine özen göstermek."