Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Gelecek Partisi Genel Merkezi’ndeki ziyaret sonrası iki genel başkan ortak basın toplantısı düzenledi. Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik teftiş başlatmasına ilişkin, “Bu memurlar, adli sicil kaydı alınarak göreve başlarlar. Eğer böyle bir vahim hata yapılmışsa bu adli sicil kayıtlarını verenler kimlerdir? Burada gerçekten hukuki bir teftiş mi yürütülmeye çalışılıyor, yoksa siyasi bir iklim mi oluşturulmaya çalışılıyor.” dedi.

Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bütün işlemler hukuki kurallar içinde yapılır ve herkes teftişe muhataptır. Herkes hesap verme makamındadır. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın özellikle bir grup görevliyi belediyeye terörist bir sızma girişimi olarak teftişe mevzubahis etmesi, son derece dikkatle ele alınması gereken konu. Bu memurlar, adli sicil kaydı alınarak göreve başlarlar. Eğer böyle bir vahim hata yapılmışsa bu adli sicil kayıtlarını verenler kimlerdir? Bu suçlar göreve başladıktan sonra işlenmişse hangi hukuki işlemler yapılmıştır? Türkiye’de rastgele herkes göreve başlamıyor, bir süreçten geçilerek işe başlanıyor. Burada gerçekten hukuki bir teftiş mi yürütülmeye çalışılıyor, yoksa siyasi bir iklim mi oluşturulmaya çalışılıyor? Eğer siyasi iklim oluşturarak Türkiye’de böylesi teftiş ortaya konmak isteniyorsa o, iktidara da zarar verir."

SARIGÜL: KRİTİK EŞİKTEYİZ

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ise, "Türkiye çok kritik bir eşikte. Bir tarafta ekonomik kriz çiftçimizi, esnafımızı, herkesi derinden etkiliyor. Makroekonomik bütün göstergeler uluslararası risk puanlarını etkileyecek şekilde olumsuz seyrediyor. Diğer taraftan siyasi alanda da yasakların, hukuki süreçlerin son derece partizan işletildiği süreçten geçiyoruz. Böyle bir dönemde köklü bir yenilenmeye ihtiyaç var. Partilerimiz arasındaki ilişkiler büyük önem taşıyor. Çok güzel bir sohbet ortamı bulduk. Halkımıza vereceğimiz temel mesaj açıktır. Durum kritik ama ümitsiz değildir, bu ümidi yeşertecek siyasi kadrolar vardır, çalışmalarını da birlikte sürdüreceklerdir." ifadelerini kullandı.