Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, başbakanlığının sonu olan Pelikan dosyası hakkında açıklamalarda bulundu.

Pelikan dosyası nedeniyle siyasette yükseleceği en yüksek makamı bıraktığını söyleyen Davutoğlu, “Bu saldırılar benim şahsıma karşı olsa, zaten ben bıraktım. Düşünün ki, bir siyasi mücadele içinde olan bir insanın bırakabileceği en yüksem makam neresiyse, ben orayı bıraktım. Niye hala saldırılıyor? Mesele ben değilim. Benim temsil ettiğim şey,  zihniyet, yaklaşım, o rahatsız ediyor. Kusura bakmasınlar rahatsız olacaklar” dedi.

Pelikan dosyasını yazanların metni üstlenemediğini belirten Davutoğlu, "Ama herkes kimin yazdığını ve finanse ettiğini biliyor" ifadesini kullandı.

'Pelikan dosyası'nın yayımlayanları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı, Bakan Berat Albayrak'ın finanse ettiği iddia ediliyor.

Pelikancılar'ın yayımladığı metin, Erdoğan'ın Davutoğlu'ya yönelik tepkisinin bir ifadesi olarak yorumlanmış, dosyanın yayımlanmasından kısa bir süre sonra Davutoğlu, görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Konya'da yerel yayın yapan Kanal 42'deki programda "Trollerin, 'FETÖ' taktiği olduğunu" ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Önce bu yapılar nasıl çıkıyor ona bakmak lazım. Açık söyleyeyim; bu bir FETÖ taktiğidir. Bunu ilk kez FETÖ uygulamıştır Türkiye'de. Sayın Cumhurbaşkanımız başbakan iken, onun hakkında, benim hakkımda, 10 kişilik şeyleri var bunların 'kahariyeistis', kahar ismi okunarak Allah kahretsin denilen, beddua. İçinde yakılandır bu. Başta sayın Cumhurbaşkanımızla başlıyor, ben, Mehmet Görmez, Hakan Fidan, Beşir Atalay, şu anda troller kime saldırıyorsa Cumhurbaşkanımız dışında, hepsine saldıran bir listeydi bu. Bu bir kültürdür. Maalesef iyi şeyler nasıl kolay yayılabilir ise kötü şeylerde yayılır ve damarlarda akmaya başlar. Birileri önce akan şeyi, damarlarda dolaşan virüsü muhalif gördüğü kişileri zaafa uğratacağı düşüncesiyle tolere edebilir. Ama bir sonraki aşamada o virüs, o bedenden başka bir bedene geçer ve onu çıkaranları bu şerre uçar eder.''

'PELİKAN DOSYASINI YAZANLAR BİLE, BEN YAZDIM DİYE CESARET EDEMEDİ'

Pelikan dosyasına değinen Davutoğlu, 'Pelikan dosyası'nı yazanlarla ilgili de şunları söyledi:

"Kimliği meçhul görünüyor. Herkes kimler olduğunu biliyor ama kimse sahiplenemiyor. Çünkü onu yazanlar bile insani bakımdan kabul edilemez gayri ahlaki bir iş yaptıklarını biliyorlar. Çıkıp da 'Bu metni ben yazdım' diye cesaret edemiyor. Ama herkes kimin yazdığını ve finanse ettiğini biliyor. En güçlü insan, kendisiyle barışık olandır. Bir insan kendi vicdanı, aklı, ruhuyla barışıksa onunla hüsnüsü yok. Bunlar kendi vicdanlarıyla barışık değil, bu troller.

Kendi vicdanıyla barışık olan birisi maske takmaz, gizli hesap açmaz. Mertçe çıkar, kimi eleştiriyorsa eleştirir, cevabını alır ya da almaz. Burada mesele konu değil. Mesele belli şahsiyetlerin yıpratılarak, bu davaya hayatları boyu emek vermiş, alın teri, zihin teri dökmüş vicdanlı insanların itibarsızlaştırılarak devre dışına çıkarılmaya çalışılması.

Bakın bu isimlere, troller zaten meçhulde, o trolleri kullanan isimler veya kendi gerçek isimleriyle bu faaliyetleri organize edenler, şu davaya zerre miktar katkıları olmamıştır, hiçbir ter dökmemişlerdir. Şimdi isim vermek istemiyorum ama siz isimleri düşünebilirsiniz. Hayatlarında oturdukları sırça saraylar dışında halkın içine girmemişlerdir. Tek bir insan yetiştirmemişlerdir, tek bir sancı çekmemişlerdir. Tek bir çile duymamışlardır. Bırakın Arakan’lıyı gidip kucaklayarak onunla birlikte ağlamayı, bırakın Gazze’de bombalar altındaki kızı öldürülmüş baba ile kucaklaşmayı, komşusu ile kucaklaşmamıştır bunlar. Ama 15 Temmuz şartları öyle şeyler getirdi ki, olabilecek en adi, en alçak iftiraları bu davaya en büyük hizmeti yapmış insanlara rahatlıkla yapabildiler. Bu anlamda kendim için söylemiyorum sadece. Mehmet Görmez Hoca için de. Mehmet Görmez hocanın Diyanet İşleri Başkanlığı bir yüz akıdır. Çok açık söylüyorum.'

'SİYASİ MÜCADELEDEKİ EN BÜYÜK MAKAMI BIRAKTIM'

Ahmet Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu saldırılar benim şahsıma karşı olsa, zaten ben bıraktım. Düşünün ki, bir siyasi mücadele içinde olan bir insanın bırakabileceği en yüksem makam neresiyse, ben orayı bıraktım. Niye hala saldırılıyor? Mesele ben değilim. Benim temsil ettiğim şey,  zihniyet, yaklaşım, o rahatsız ediyor. Kusura bakmasınlar rahatsız olacaklar. Çünkü bu zihniyet bu toprakların tohumudur. Bizden duyulan rahatsız her hangi bir makam sebebiyle değil. Benim şu an da Konya'ya temsil etmek dışında siyası bir makamım yok. Bilsinler ki ben bu zihniyeti temsil etmeye devam edeceğim. Burada bizim tarihi, insanlık sorunumuz var. Yeter ki eleştirecek olan mertçe çıksın.''

'TROL ÇETESİ'

Sunucu Kerem İşkan'ın, ''Çetelerin hedeflerindesiniz. Sizin gibi Ak Parti içerisinde önemli görevler yapmış isimler bu çetelerin hedefinde. İtibar suikastları devam ediyor. Birilerinin kafasında, halk bu insanları çok seviyor. Bir gün döner gelir bunların hesabını bize sorar? Bunun endişesi mi var?'' sorusu üzerine Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bu ilk defa da değil. Burada bir trol çetesinden bahsediyoruz. Daha önce sayın Cumhurbaşkanımızın, benim ve Hakan Fidan hakkında, FETÖ uluslararası kampanya yürütüyordu. Ondan önce biz Filistin ile ilgilendik diye bütün Yahudi lobisi aleyhimizdeydi. Ondan önce başka lobiler aleyhimizdeydi. İlk defa karşılaşmıyoruz. Bu durum için üzülenlere diyorum ki; Bu durumda o kadar doğal ki. Hep böyle olageldi.

Bilelim ki ‘Şeytanın defterinde adı olmayanın rahmanın defterinde adı olmaz.’ İnsanlar düşmanlarıyla bilinir. Elhamdülillah. Ben Filistin’in yanındaydım, birileri onun için bana düşman olabilir. Elhamdülillah ben Arakan'daydım, ben Somali’deydim, ben Suriyeli mültecilerin, yetimlerin alın terini sildim. Ben derken sadece şahsım değil, bütün bu şey içinde olanları belirtiyorum. Elhamdülillah. Bunun için birileri bizi hedef alacaksa amenna. Zaten hedef alınmamak için korkarak yaşayacaksak bu hayat bize haram olsun. Onun için de bir yıl içinde niye cevap vermiyorsunuz? Cevap vermeye tenezzül etmediğimiz için cevap vermiyoruz.''

'TROLLERE KIZMIYORUM, SUSANLAR BENİ ÜZÜYOR'

Trollere kızmadığını, ancak susanların kendisini üzdüğünü belirten Davutoğlu, şunları anlattı:

''Trollere kızmıyorum. Gönül koymuyorum. Ama susanlar beni üzüyor. Beni üzdüğü gibi eminim Mehmet Görmez hocayı da üzüyordur, daha önce Hakan Fidan’a, sayın Abdullah Gül’ü. Esas bizleri üzen, trollerin saldırmaları değil. Yurt içi ve yurt dışında FETÖ irtibatlı 'Bize en çok saldırıda bulananlardan birinin FETÖ irtibatı ortaya çıktı' saldıranlar, yurt dışındaki bir takım lobilerin saldırıları değil, bunları zaten doğal görüyorsunuz. Ama en yakın olduğunu düşündüğünüz birisi. Birisi ‘Kırılmıyor musunuz? Bu sessizliği suskunluğa kızmıyor musunuz?’ deyince Nazım Hikmet’in ‘Küsmek’ ile ilgili şiirini okudun mu diyorum. Nazım Hikmet’in küsmek ile ilgili güzel bir şiiri vardır. Orada 'küsmek', ben seni seviyorum demektir. Ben buradayım demektir. Küsmek aslında karşı tarafa değer vermektir. Hatta bazen tartışmak bile dostluğuna değer verdiğini gösterir. En çok beni üzen küsmeyi unuttuk. Çünkü artık doğallaşıyor her şey. Susanlar doğallaşıyor.''

MAKAMI BIRAKMANIN EN GÜZEL TARAFI BÜTÜN MASKELER DÜŞER

Başbakanlık görevini bıraktıktan sonraki dönemine de değinen Davutoğlu, bir süre önce size hitap edenlerin, daha sonra nasıl hitap ettiğine bakıp, nasıl davrandıklarını görebildiklerini vurgularken, "Bir makamı bırakmanın en güzel tarafı, bütün maskeler düşer. Hakikat ortaya çıkar. Hakiki dostlardan mürailere hepsini Allah size gösterir. Önemli olan onurla geldiğiniz yerden onurla çıkabilmektir. Önemli olan bu. Ama bilinsin ki, benim hiç böyle bir hesabım olmadı. Hiç kimseye kinim, nefretim hayatta olmadı. Bundan sonra da olmaz. Ama yapılanları da insan hafızası kolay unutmaz'' dedi.

Davutoğlu, Arap dünyasında Katar'a yönelik yapınlar için de şunları söyledi:

''İslam dünyasında son 6-7 yıldır Arap baharı sonrası mezhebi ve etnik çatışmalar vardı. Şimdi bir de Körfez içinde parçalanma kendini gösterdi. İslam dünyasının  ortak bazı temel değerlerde bir araya gelmesi gereken dönemde, özellikle DEAŞ gibi hepimizi tehdit eden ve özellikle İslam algısını olumsuz yönde etkileyen tehdit varken. İslamafobi gibi Avrupa'da İslam dünyasında dönük çok kapsamlı bir algı operasyonu yürürken, Amerika'da seçimler sonrası bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarına giriş yasağı koyma aşamasına gerekirken, İslam dünyası liderlerinin ve ülkelerinin bir araya gelip, bütün bunlarla nasıl başa çıkarız diye sorması gerektiği dönemde en büyük parçalanmayla karşı karşıya gelmek çok hüzün verici.''

PELİKAN DOSYASI?

1 Mayıs 2016'da pelikandosyasi.wordpress.com adlı blog tarafından yayımlanan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'ya yönelik ağır ifadeler içeren metin, kamuoyunda kendisini yayınlayanların ismiyle anıldı.

Bu metin sonrası mayıs ayı içerisinde Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın telkiniyle başbakanlık ve AKP genel başkanlığı görevini bıraktı ve yerine Binali Yıldırım seçildi.

Pelikan Dosyası'nı kaleme alan ekibin Kuzguncuk'taki Pelikan Yalısı'nda faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya çıkmıştı. Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın tarafından fonlandığı iddia edilen ekip Süheyl Öğüt, eşi Hilal Kaplan gibi isimler tarafından idare edildiği belirtilmişti.

(Kaynak: Evrensel)