İstanbul Sözleşmesi'nin feshedildiği Türkiye'de kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Her gün gelen kadın cinayeti haberlerine bugün bir yenisi daha eklendi.

Elif Güneş, ayrıldığı Koray Gülbar tarafından ateşli silahla öldürüldü. Fail henüz yakalanmadı. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının ertesinde üç kadının öldürülmesinin tesadüf olmadığını söyleyen Kadın Savunma Ağı Üyesi Tuğçe Öztürk, "Danıştay kararının ardından Elif'in öldürülmesi tesadüf değil. Kadınların aleyhine her hamlede bir kadın daha aramızdan eksiliyor" tepkisinde bulundu.

İstanbul Kadıköy'de arkadaşlarıyla oturan Güneş, bir süre önce ayrıldığı erkek Gülbahar tarafından arandı. Gülbahar, arkadaşlarını arayarak konuşmak üzere arabasına binen Güneş'i vurduğunu söyledi.

ÇEKİLME KARARININ ERTESİ GÜNÜ ÜÇ KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Güneş'in katledilmesine ilişkin +GERÇEK'e konuşan Kadın Savunma Ağı Üyesi Tuğçe Öztürk, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Elif Güneş'i erkek şiddetiyle kaybettik. Bütün bu kadın cinayetlerinin sorumlusu kadınları şiddete karşı koruyucu ve önleyici yasaları uygulamayanlar, anlaşmalardan çekilenler, çekilme kararını hukuka uygun bulanlar ve kadına yönelik şiddet davalarında failleri aklayan, koruyan kararlar verenlerdir.

Bizler yıllardır bunları söylüyoruz çünkü cezasızlık politikaları erkeklere cesaret veriyor. Eski partner 'konuşmak' için geldiği buluşmaya silahla gelse de planlama yoktur kararı çıkabiliyor. İşte Elif'in öldürülmesinin sebebi de Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi için verdiği karardır. Çünkü 12. Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı aldığı günün ertesinde üç kadının öldürülmesi tesadüf değil, Danıştay kararının ardından Elif'in öldürülmesi tesadüf değil. Kadınların aleyhine her hamlede bir kadın daha aramızdan eksiliyor. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz, İstanbul Sözleşmesi acilen yeniden imzalanmalı ve sözleşme aktif bir şekilde uygulanmalıdır.