Gümüşhane'nin Dumanlı Köyü Taşköprü Yaylası'nda bulunan ve yaklaşık 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen Dipsiz Göl'de, 2019 yılında verilen izinle define araması yapıldı ve tabanı delindi.

Define bulunamayınca toprakla kapatılarak özelliği yok edilen Dipsiz Göl için, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Ankara Barosu, olaydan sorumlu olan kişiler hakkında Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Gümüşhane Valiliği de gölü eski haline getirmek için çalışmalar yaptı.

VALİNİN SORUŞTURULMASINA BAKANLIK İZİN VERMEDİ

HKP ve Ankara Barosu, Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı'na gölün kurutulmasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürü, Gümüşhane Arkeoloji Müzesi Müdürü, Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ve diğer yetkililer hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Ancak İçişleri Bakanlığı, Vali Taşbilek hakkında soruşturma izni vermedi.

DANIŞTAY İTİRAZI OYBİRLİĞİYLE KABUL ETTİ

Avukat Mettin Bayyar ve Ankara Barosu Başkanlığı Vekili Avukat Mehtap Aykaç, İçişleri Bakanlığı’nın 02.06.2020 tarihli kararına karşı Danıştay 1’inci Dairesine itiraz etti.

Danıştay 1’inci Dairesi yaptığı inceleme sonucunda, "Dipsiz Göl'de mera niteliğindeki alanda define arama ve kazı çalışması yapılmasına göz yummak ve gölün kurumasına, meranın tahribine neden olma" konularında Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararına yapılan itirazı oybirliği ile kabul etti. 

Kaynak: Gazete Duvar