Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, Ankara’da farklı mahallelerdeki Alevi kurumlarına yapılan saldırılarla ilgili konuştu 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Cemevlerine dönük saldırıların tesadüf olmadığını belirten Kulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumu tehdit ettiklerini söyledi.

Kulu, “Bu saldırılar seçime giderken kaosa sürüklemenin bizi beklediğini gösteriyor. Sadece günübirlik ya da iki tane müptezelin yaptığı bir saldırı değil, aynı anda 5 ayrı yerde olayın yaşanması tamamen komplonun, projenin düğmesine basıldığı anlamına geliyor. Bunun başka izahı yok” dedi.

'BÖYLE GİDERSE TARİH TEKERRÜR EDECEK'

Kulu, "Bize ‘size nefes aldırmayacağız, sizi ve inancınızı tanımıyoruz, saygı duymuyoruz, hiçbir şekilde kabul etmiyoruz ve hedefimizdesiniz’ mesajıdır. Bu tür şeyler daha çok yaşanacak gibi görünüyor. Hal böyle olunca toplumun da demokrasi mücadelesi verenlerin de yurtseverler, aydın ve yazarların da buna karşı koyması gerekir. Çünkü bu bir münferit olay değildir” diye konuştu.

Kulu, saldırılara karşı "topyekun bir direnişin" olması gerektiğini vurgulayarak, "Hiç kimse bu konuda kayıtsız, sessiz kalmamalı. Kayıtsız kalınırsa bu saldırganları cesaretlendirir. İleride benzer saldırıların önünü açar. Ciddi bir karşı çıkış olursa bu onlara geri adım attırır. Topyekun bir karşı çıkış olmazsa bu Hitler faşizmin adım adım gelmesi gibidir. 1933’leri tekrar yaşıyoruz, yaşayacağız demektir. Böyle giderse tarih tekerrür edecek” ifadelerini kullandı.

Kulu, hiçbir farklılığın diğerinden yüce ya da aşağı olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti: "Bu ülkede 'rıza' olmadan, her kimlik anayasal güvenceye alınmadan bu tür tehlikeler, saldırılar ve nifak tohumlarının ekilmesi normal hale gelecek. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı, Kürtlerin kimlik hakkının tanınmadığı bir ülkede, barış ve demokrasi gelmez. Çağrımız dünyanın neresindeyseniz demokrasiye, barışa ve kardeşliğe sahip çıkmanızdır.”