Gazeteci Cüneyt Özdemir, ABD’deki Halkbank davasına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sanık koltuğuna oturtulacağını iddia etti.

 ABD Manhattan Federal Mahkemesi, İran'a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iki gün önce yeni bir iddianame hazırladı. İddianamede “Halkbank’ın üst yönetimi yüksek düzeyli Türk hükümeti yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu” denildi.
 
CNN Türk’te 5N 1K programının yapımcısı Cüneyt Özdemir, katıldığı canlı yayında bu iddianameyi değerlendirdi. Özdemir, dikkat çeken bir iddia ortaya attı. 
 
Özdemir, ABD Başkanı Donald Trump’ın Adalet Bakanı ve Ekonomi Bakanı’nı mahkemeye gönderdiğini ileri sürdü. “Halkbank davasını ilk günden bu yana yakından takip eden bir gazeteci olarak şunu söyleyebilirim. Halkbank davasının ‘ikinci bölümü’ başlıyor” diyen Özdemir, “Halkbank davasında çok büyük tuhaflıklar vardı. Savcılar bir noktaya kadar geliyorlar. O noktadan sonra devam edebilirler ama devam etmiyorlardı. 'Sanki bir şeyleri bir başka duruma ekliyorlar. Bir başka duruma saklıyorlar' demiştim. İşte bu ek iddianameyle Halkbank davasının birebir kopyası ama ‘ikinci bölümü’ başlıyor” dedi. 
 
Halkbank davasının ilk yargılamasını anımsatan Özdemir, “İlk davada Rıza Sarraf tanık olmuş, Hakan Atilla yargılanmış ve 32 ay ceza almıştı. Şimdi bu davada Halkbank yargılanacak. Rıza Sarraf tanık olacak. Sarraf'ın avukatlarıyla konuştuğumuzda pek istemediği, 'bu Türkiye ile ilgili bir dava' diye mırıldandığı söyleniyor. Ama 'hayır' olacak. Çünkü Sarraf şu an elini kolunu sallayarak ABD'de geziyorsa, oranın Bodrum'u diyeceğimiz Hamptons'ta ev tutup rahatça hayatını sürdürüyorsa, işte bugünkü bekledikleri gün için sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
‘SANIK KOLTUĞUNDA ERDOĞAN OLACAK’
 
Halkbank’ın yargılanacağını söylediği davanın ikinci bölümüne ilişkin dikkat çekici iddialarda bulunan Özdemir, şunları söyledi: 
 
“Bu davanın sanık koltuğuna da bence Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı oturtacaklar. Çünkü bir önceki davada pek çok ilişkiyi getirmişler, oraya kadar tutmuşlardı. Bazı iddialar vardı. Bu iddiaları Rıza Sarraf'a sormamışlardı, üzerine gitmemişlerdi. Emin olun bu ikinci bölümde bunu göreceğiz. Türkiye, Halkbank davasında kendisini temsil edecek mi? Bu da bir muamma. Halkbank da Trump'a yönelik müesses nizamın saldırılarından ya da yıkmak için görevden almak için yaptığı adımlardan birine dönüşecektir. Halkbank davasının ikinci bölümünde bir numaralı hedef Cumhurbaşkanı Erdoğan olacaktır.”