Cumhuriyet gazetesinin 13 yöneticisi ve yazarlarının "FETÖ/PDY ve KCK/PKK terör örgütleri adına suç işlemek" suçlamasıyla önceki sabah erken saatlerde gözaltına alınmasıyla ilgili Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden tepkiler sürerken, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam'ın 'FETÖ'den yargılandığı ortaya çıktı.

Barış Pehlivan'ın Odatv'deki haberine göre, ‘FETÖ’nün Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik suçlamaların, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan 3 bin 153 sayfalık iddianamesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğu, 997 müştekisi bulunuyor.

Dava dosyasında savcı ve hakimlerden oluşan 54 kişi ise "sanık" konumunda. İddianameye göre sanıklara yöneltilen suçlamalar ise şöyle:

1) Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak (FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü),

2) Siyasi ve Askeri Casusluk,

3) Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama ve Bu Suça Teşebbüs Etmek,

4) Cebir Ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya Veya Görevlerini Yapmasını Kısmen Yada Tamamen Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etmek,

5) Suç Uydurma,

6) Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek,

7) Hukuka Aykırı Olarak Elde Edilen Verilerin Kaydedilmesi,

8) Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme

9) Görevi Köteye Kullanmak

10) Resmi Belgede Sahtecilik

BİR AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, BİR MÜEBBET VE 67 YIL 3 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Haberde sanık olan tüm savcı ve hakimlerin bir kez ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca bir kez müebbet ve ek olarak 67 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Dava, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde görülüyor. İlk duruşma 4 Ekim günü gerçekleştirildi ve 22 Kasım'a ertelendi.

CUMHURİYET'E OPERASYONU YÜRÜTEN SAVCI DA SUÇLANIYOR

Söz konusu davanın 54 sanığı arasında, Cumhuriyet'e gerçekleştirilen operasyonu yürüten savcı Murat İnam 28'inci sırada bulunuyor.