Hükümetin "dar gelirli vatandaşları rahatlatacak bazı ekonomik tedbirler" için yürüttüğü çalışma kapsamında enflasyon oranının üzerinde asgari ücret artışı da gündemde. Ekonomik paket kapsamında 3 bin 600 ek gösterge talebinin yerine getirilmesi ve uzun yıllardır tartışma konusu olan 'emeklilikte yaşa takılanlar' (EYT) için çeşitli formüller de konuşulmaya başlandı.

Özellikle EYT ile ilgili beklenti artarken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan dikkat çekici bir açıklama geldi.

HDP'Lİ PAYLAN SORDU

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 26 Ekim tarihinde yapılan 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a EYT ile ilgili çalışmaların ne durumda olduğunu sordu. Paylan’ın sorusuna yaklaşık 1 hafta sonra yazılı yanıt veren Oktay, yaş şartı koşulu yerine gelmeden emekli olunamayacağını ifade etti. Oktay EYT’liler ile ilgili ne tür çalışma yapıldığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi: 
“Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gereken şartlardan biri yaştır ve yaş şartı yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu ‘yaşlılık sigortası’ olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartı vardır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır.”

SEDAT PEKER SORUSUNA YANIT: KONU YARGIDA

HDP’li Paylan’ın Oktay’a yönelttiği sorular arasında, suç örgütü liderliği suçlamasıyla aranan Sedat Peker’den bir milletvekilinin 10 bin dolar aldığı iddiası da yer aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun savcılara açıklama yapıp yapmadığını soran Paylan’a Oktay, “TBMM Başkanımız Sayın Şentop ‘gerekli açıklamayı ve işlemleri yapmış’, konu yargıya intikal etmiştir” yanıtını vermekle yetindi. 

ERDOĞAN’IN ‘FAİZ NEDEN ENFLASYON SONUÇ’ TEZİ

Paylan, Oktay'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok kez dile getirdiği faizle ilgili tezini hatırlatarak “Faiz neden enflasyon sonuç mudur?” diye de sordu Oktay, enflasyon faiz ilişkisine yönelik iktisat alanındaki çalışmaların, ilişkinin yönüyle ilgili farklı sonuçları içerdiğini belirterek şunları söyledi:
“Enflasyonun nedeninin talep yönlü ya da arz yönlü unsurlara dayanması farklı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Faizin enflasyonun nedeni olduğu görüşünün temelinde üretim unsurları ve girdi fiyatlarının talep dışı nedenlerle bir diğer ifade ile çeşitli maliyet unsurları nedeniyle artması yatmaktadır. Faiz de maliyet unsurlarından biri olması sebebiyle yüksek olduğu durumda enflasyon artışına neden olabilmektedir."