Süheyla Kaplan / Demokrat Haber Hamburg

MİT TIR'larıyla Türkiye'den IŞİD’e gönderilen silahlarla ilgili haberinden dolayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, "haberi yapan bedelini ağır ödeyecek" ifadeleriyle tehdit edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, 13 Eylül günü Hamburg'a konuşmacı olarak gidiyor.

Dündar, Avrupa Postası'nın davetlisi olarak 13 Eylül tarihinde "Türkiye’de Basın Özgürlüğü" konulu panele konuşmacı olarak katılacak.

Dündar konuşmasını Cumhuriyet Gazetesi'nin eski Başyazarlarından gazeteci Uğur Mumcu'nun öldürülmeden iki ay önce buna benzer bir panelin gerçekleştirildiği uluslararası tanınan Hamburg Etnografya Müzesi'nde yapacak. 

Dündar 14 Eylül tarihinde de Berlin'de çeşitli siyasi parti temsilcileri ve gazetecilerle biraraya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunacak.

Panelin Hamburg’ta düzenleneceği saatlerde TGB’nin ‘Hepimiz Mehmediz, Biz Türkiye'yiz, PKK'ye Hayır’ sloganıyla miting düzenleyeceği bildirildi.

Toplantıyı düzenleyen Avrupa Postası haber sitesi adına Genel Yayın Yönetmeni Adil Yiğit "Türkiye'de 7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimlerinde beklediği oyu alamayarak başkanlık hayalini gerçekleştiremeyen Cumhurbaşkanı  Erdoğan, seçim öncesi olduğu gibi sonrası da insan hak ve özgürlüklerini gözardı etmiştir. Türkiye tekrar 90'lı yıllardaki gibi kan revan içindedir. Demokrasi güçlerinin ve muhalif basının sesi boğulmak istenmektedir. 1 Kasım seçimlerini kazanmak pahasına, en küçük eleştirel ve aykırı sese "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla pranga vurularak, gazeteciler toplumun gözünde adeta "itibarsızlaştırılmak" istenmektedir. Tam da böylesi bir dönemde Can Dündar gibi özgür basının sesi bir gazeteciye ev sahipliği yaparak, Türkiye'deki medya üzerinde devam eden baskı ve zulme karşı Avrupa'dan destek vermek istiyoruz" dedi.

Konferansın yapılacağı Tarih: 13 Eylül 2015 ( Pazar ) Saat: 17:00 Yer: Rothenbaumchaussee 64,  20148 Hambur Ulaşım: S-Bahn Dammtor/ U1 Bahn- Hallerstr.