Seçer, 14 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Mersin metrosunu yatırım programına aldınız. Bu kararınıza rağmen, çoğunluğa sahip Cumhur İttifakı'ndan komisyon üyeleri borçlanma talebimizi reddetti” ifadeleriyle seslenmişti.

Bu çağrıdan iki ay sonra Erdoğan ile gerçekleşen görüşmede Mersin’de yaşanan gelişmeleri paylaştığını, Mersin Metrosu dış finansman onayı konusunda destek istediğini belirten Seçer görüşmeye dair şunları kaydetti:

“Sn.Cumhurbaşkanı @RTErdogan ile dün görüşme gerçekleştirerek şehrimizde yaşanan gelişmeleri paylaştım. Mersin Metrosu dış finansman onayı ve şehrimizin sorunlarının çözümüne destek istedim. Daha güzel bir #Mersin için uyum ve inançla çalışmaya devam ediyoruz. Her şey Mersin için.”

NE OLMUŞTU?

3 milyar 379 milyon sözleşme bedelli Mersin metro projesi Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı'na alınmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulmuş, Mersin Belediye Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Cumhur İttifakı komisyon üyeleri metro projesi için borçlanma talebini reddetmişti. Ocak 2022’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin Metrosu’nun temel atma törenine katılmıştı.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN ONAY BEKLEDİĞİ PROJELER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun 23 Ocak tarihinde CHP’li Belediyelerin Cuumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onay beklediği projelere dair açıklama yapmıştı. İstanbul’dan Adana’ya Erdoğan’ın onayını bekleyen projeler şu şekilde sıralanmıştı:

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 300 otobüs alımı için 90 milyon euro ve Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap arası metro hattı için 638 milyon dolarlık maliyet üzerinden yaptığı anlaşmalar. 

-İzmir Büyükşehir Belediye’sinin 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından, ‘Afet Sonrası Acil Destek Kredisi’ için Dünya Bankası ile 340 milyon dolarlık anlaşma.

-Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İçme Suyu Kayıp ve Kaçaklarının Azaltılması’ ile ‘Yenilenebilir Enerji Santralleri Kurulumu’ projeleri kapsamında kredi anlaşmaları.

-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “Akıncılar-Stadyum Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi.”