Cumartesi Anneleri, Annelerimiz

27 Mayıs 1995'ten bu yana yılmadan her Cumartesi günü Galatasaray Meydanında oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan Cumartesi Anneleri yıllardır kamu vicdanına sesleniyor. 

Yerini bulmamış bir adaletin sancısı yürekleri sızlatır. Yerini bulamayan adalet, katillerini ve kurbanlarını çoğaltır. Yeniden anlatmak, yeniden hatırlatmaktır. Bu acılı annelerin ve nicelerinin öykülerini unutkanlığa teslim etmeyelim ;


İstanbul Okmeydanı'nda bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği cemevinin avlusunda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin davada karar açıklandı. Uğur Kurt'un ölümüne neden olan polis memuru Sezgin Korkmaz'a, "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 12 bin 100 lira adli para cezası verildi.


Duruşma sonrasında Uğur Kurt'un yakınları adliyeden ağıtlar ve feryatlarla çıktı. Uğur Kurt'un eşi Narin Kurt, "Annem kanser, babam kanser. Ben şimdi ne söyleyeceğim, Cemale ne diyeceğim? Cemal, 'Oğlum senin babanı polis vurdu. Para cezasıyla kurtardı mı, diyeceğim" dedi.


Annesi Güllünaz Kurt " Bu bir kişinin katili değil 3 kişinin, oğul, anne ve bir babanın katili " dedi. Evlat acısı yetmedi, sanık polis memuru Sezgin K.’nin avukatı Tolga Yurdakul’a hakaret ettiği ve basit şekilde yaraladığı gerekçesi ile sanık sandalyesine oturtuldu.


Anne Güllünaz Kurt ve Baba Kemal Kurt olaydan sonra kansere yakalandı ve Kemal Kurt hayatını kaybetti, oğlunun vurulduğu cemevinden son yolculuğuna uğurlandı.


        •           •


İstanbul Armutlu mahallesindeki evine yapılan operasyonda Dilek Doğan annesinin gözü önünde polis kurşunuyla hayatını kaybetti. 
Davasının karar duruşması görüldü. Mahkeme sanık polis için, "Bilinçli taksirle öldürmekten" önce 7 yıl 6 ay cezası verdi. Mahkeme iyi hal  indirimi yaparak cezayı 6 yıl 3 aya düşürdü.


Anne Aysel Doğan, sanık polis Yüksel Moğultay'a dönerek, “Sen benim yavrumu öldürdün onu nasıl büyüttüğümü ben bilirim" dedi. Annenin sözlerini "taciz" olarak değerlendiren mahkeme heyeti başkanı, Aysel Doğan'ı duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle salondan çıkarmak istedi.


Dilek olmadan geçirdiği ilk anneler gününde Anne Aysel Doğan'ın Cumhuriyet Gazetesine verdiği ropörtaj :

"Ben anneler günü nedir bilmezdim ama Dilek hiç unutmazdı. En son kupa gibi bir şey almıştı bana. “Ben bunu kabul etmem, küçük bir şey bu!” diye dalga geçmiştim. Yavrumu toprağa gömdüm ama hâlâ inanamıyorum. Abilerinin yanında Dilek hakkında asla konuşmuyorum. Konusu açıldı mı herkes kendini öldürmek istiyor. Babası “Nasıl vurdurdum çocuğumu. Niye kendimi önüne atmadım!” diye kendini suçluyor. Cıvıl cıvıldı. Canı sıkkın olduğunda üzülmeyeyim diye hiçbir şey anlatmazdı bana. İkimiz de çalışıyorduk. Ben çocuk bakıyordum, Dilek de Nişantaşı’nda bir mağazada… İşten geldiğinde onu kapıda karşılamayı özledim. Çantasını bir kenara atar, direkt mutfağa koşar, yemekleri kontrol ederdi. Yeşilliğe bayılırdı. Her salatalık doğrağımda, gelip tırtıklardı. Şimdi elime alamıyorum, içim sızlıyor."


         •           •


Diyarbakır’da geçen yıl Nevruz kutlamaları öncesi polis tarafından açılan ateşle yaşamını yitiren İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Kemal Kurkut’un annesi adalet bekliyor. Polis ise tutuksuz yargılanıyor. 


Diyarbakır Valiliği, Kurkut’un “canlı bomba şüphesiyle vurulduğu” yönünde açıklama yapmıştı. Ancak dihaber muhabiri gazeteci Abdurrahman Gök’ün olay anında çektiği fotoğraflarda Kurkut’un üzerinin çıplak olduğu, elinde bir bıçak ve su şişesi olduğu ortaya çıktı. Dihaber muhabiri, bir polis amirinin “Ateş etmeyin” uyarılarına rağmen Kurkut’un vurulduğunu yazdı.


Anne Sican Kurkut "Kemalimi unutmayın" diyor. 


         •           •


Er Sefter Taş Kilis'te 5 aylık askerken Şehit Mehmet Hudut Karakolu'nda görevli askerlerin üzerine DEAŞ'lı teröristler tarafından ateş açıldı. 1 asker şehit olurken Taş kaçırılmıştı. 

Sefter Taş'tan uzun süre haber alınamazken terör örgütü DEAŞ, iki Türk askerinin yakılma anlarına ait olduğunu öne sürdüğü bir video ve fotoğraflar yayınlandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler." dedi. Türkiye'de olay duyulduktan sonra Ekşi Sözlük, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sitelere erişim engellenerek internet yavaşlatıldı. Olayı duyan Sefter'in annesi sinir krizi geçirdi. 

9 Ekim 2017 tarihinde garnizon komutanı ve kaymakam tarafından Taş ailesine yapılan ziyarette Sefter Taş'ın "şehit olduğu" aileye açıklandı.


Baba Taş, Anne Senem Taş'ın uzun süredir psikolojik tedavi gördüğünü şuurunu kaybettiğini söyledi.


         •           •


Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun “Gelin çocuklarınızı alın” çağrısının ardından  gece yarısı Taksim Meydanı’na gelerek gençlerin etrafında el ele insan zinciri oluşturan Gezi Annelerinin, Emel Korkmaz'ın, Sayfı Sarısülük'ün, Gülsüm Elvan'ın, Emsal Atakan'ın, Hatice Cömert'in anneler günü kutlu olsun.


Ermenek'teki maden faciası sırasında, "Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı? diyen Ayşe Ninenin anneler günü kutlu olsun.


1 Mayıs'ta "İşimizi geri istiyoruz” sloganıyla Yüksel Caddesi’nde yapılan direnişe destek veren Perihan Pulat 76 yaşında polis saldırısında darp edildi. Perihan Annenin de anneler günü kutlu olsun.


Diyarbakır'ın Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin annesinin günü kutlu olsun.

 
Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki Şenlik Köyü'nde koyun otlatmak için çıktığı evinden 200 metre uzaklaştığı sırada  patlamamış bir havan topu mermisinin patlaması sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un paramparça olan cesedini gören anne "Ceylanke, parçe parçe!" demişti Zazaca. 8 yıldır adalet bekliyor Anne Saliha Önkol, günü kutlu olsun.


Trabzon'un Maçka ilçesinde PKK ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün Annesi Ayşe Bülbül, “Eren’in oraya götürülmesi ihmaldir. Eren’in oraya neden götürüldüğünün cevabını istiyorum. Yetkililer sorsun, soruştursun. Eren’in oraya götürülmesi yüzde 100 değil, binde 1000 ihmaldir" diyor. Anneler günü kutlu olsun.


Karadeniz Bölgesi´nde yaylaları birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi'ne karşı direnen "Yolun yeşili olur mu? Kesinlikle istemiyoruz. Vali bize çapulcu diyor. Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, Kaymakam kimdir? Ben, ben, ben, halkım ben'' diyen Havva Annenin günü kutlu olsun.


10 Ekim Barış Mitingine giden çocuklarının cansız bedenini alan annelerin anneler günü kutlu olsun.


Kızlarını kadın cinayetlerine kurban veren annelerin günü kutlu olsun.


Sayamadığımız milyonlarca annenin günü bugün . Kutlu olsun .

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet altinmakas
Ahmet altinmakas - 6 ay Önce

Cumartesi anneleri ve yazıdaki tüm masum insanlar edaleti bulmadığı sürece seyirci kalanların bir geleceği olamaz