Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleriyle bir araya gelen TEMA üyeleri, Mersin'e yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'ni protesto etti.

Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan platform üyeleriyle TEMA Vakfı Mersin Şubesi üyesi bir grup, sloganlar atarak, ellerindeki pankartlarla Çamlıbel Mahallesi'ndeki Akkuyu Nükleer Santrali Bilgilendirme Bürosu önüne kadar yürüdü.

Tema Vakfı İl Temsilcisi Mahmut Dündar, burada yaptığı açıklamada, dünyanın nükleerden ve termik santrallerden vazgeçtiğini savundu.

Toprakları kirletecek fosil yakıtlara ve nükleer santrallere karşı olduklarını belirten Dündar, şöyle konuştu:

"Türkiye'de boşa harcanan elektrik çok fazla. 5-6 adet 2 üniteli nükleer santralin ürettiği elektrik kadar boşa harcanan elektrik var. Bunları engellemeliyiz. Bunları engelledikten sonra diğer kaynaklara yönelmeliyiz. Çözüm nükleer kaynaklarda ve termik santrallerde değil. Güneşlenme süresi, Türkiye'den yüzde 60 daha az olan Almanya bile güneş enerjisinden daha fazla elektrik üretmeye çalışıyor. Almanya, nükleerden ve fosil yakıtlardan vazgeçerek artık rüzgara, denize ve güneşe yönelmektedir. Ama biz halen nükleerden ve termik santrallerden vazgeçmiyoruz. Bizde enerji ihtiyacımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamalıyız."