Türkiye'de son 24 saatte 198 kişi korona virüsünden (Covid-19) öldü, 362 bin 213 test yapıldı ve 28 bin 465 yeni vaka tespit edildi. İyileşenlerin sayısı ise 29 bin 160 oldu.

Son 24 saatte 187 bin 264 doz aşı yapıldı ve toplam aşı sayısı 114 milyon 807 bin 774'e yükseldi. 18 yaş ve üzeri nüfusta ikinci doz aşı oranı da yüzde 76,86'dan yüzde 77,04'e çıktı.

Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor" dedi.

Virüsün gençler üzerinden yayıldığını belirten Koca, "Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

"65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu" diyen Koca şöyle devam etti:

"Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır. Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. 'Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur' düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor."

Koca, ikinci ve üçüncü doz aşıların önemli olduğunu vurguladı: "İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır. Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız."