Covid-19 aşıları için adres gösterilen aile hekimlerinden uyarı: İyi planlanmazsa başarısız olur

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, Covid-19 aşıları için adres gösterilen aile hekimliği merkezlerinde yeterli hekim ve hemşire bulunmadığı söyledi

Sağlık 15.12.2020 - 23:23 15.12.2020 - 23:23

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, Covid-19 aşıları için adres gösterilen aile hekimliği merkezlerinde yeterli hekim ve hemşire bulunmadığı söyledi. Ünal, aile hekimliklerinde aşılar için soğuk zincirin sürdürülmesini sağlayacak olanakların olmadığını da belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, 2021-2022 sözleşme dönemi taleplerini çevrimiçi basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları ile Aile Hekimliği Kolu üyeleri katıldı.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Aile Hekimliği Kolu’nun alanlarına dair söz üretme ve iradelerini beyan etme çabasına TTB olarak destek verdiklerini söyledi.

Korur-Fincancı, dün akşamki Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, sağlık çalışanlarına vazife malullüğü veya meslek hastalığı statüsü verilmesi yönündeki çalışmadan bahsetmesine atıfta bulunarak “Son zamanlarda TTB olarak haklılığımıza dayalı gösterdiğimiz tavra siyaset yürütücüler de tepkisiz kalamamakta; adım atmak zorunda kalmaktadır” dedi.

İYİ PLANLANMAZSA AŞILAMA BAŞARISIZ OLUR

Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal da yaşadıkları sorunları aşı örneği üzerinden anlattı.

Sağlık Bakanlığı’nın “10 milyon çocuğu aşılıyoruz” sözüne atıf yapan Ünal, bu aşılamanın yapıldığı 27 bin aile hekimliği merkezinin 3 bininde aile hekimi, 5 bininde hemşire olmadığını dile getirdi.

Okul aşıları, erişkin aşıları derken Covid-19 aşıları için de adres gösterilen aile hekimliği merkezlerinde yeterli hekim-hemşire istihdamı, giriş-çıkış kapısı, bekleme salonu ve soğuk zincirinin sürdürülmesini sağlayacak olanakların olmadığına dikkat çeken Ünal, “İyi planlanmamış bir aşılama başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Gerekli tedbirleri almak Sağlık Bakanlığı’nın görevidir” dedi.

AŞI KONUSU AİLE HEKİMLERİNİ ZORA SOKACAK

Dr. Ali İhsan Ökten de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile oluşturulan sistemin hekimlerin üzerine bastığını, düzeltme yapılmadığı gibi her geçen gün kötüleştiğini, sağlık bütçesinde koruyucu sağlık hizmetlerine gerekli payın ayrılmadığını belirtti:

Ökten, “Aşı konusu da aile hekimlerimizi zora sokacak çünkü orada da kaos yaşanacak. Size her gün 15-20 kişilik bir planlama yapılsa da kapınıza ‘Bana da aşı yap’ diye birçok kişi gelecek ve bu var olan şiddeti daha da artıracak” dedi.

Yorumlar