Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın çocukluğunu konu alan ve ‘cihat’ övgüsü yapılan ‘Necmettin’in Dünyası’ adlı boyama kitabının Diyanet-Sen aracılığıyla anaokullarında dağıtıldığını öne sürdü.

Diyanet-Sen ise kitabın sendika üyelerinin çocuklarına yönelik hazırlanıp sadece üyelere gönderildiğini savundu, milli eğitim müdürlüğü ise kitabın dağıtıldığı iddiasını yalanladı.

Diyanet-Sen tarafından hazırlanan boyama kitabının içeriğini değerlendiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, kitabı inceleyince ‘iyi niyetle hazırlanmış olmadığının anlaşıldığını’ söyledi: “Bu boyama kitaplarının Mersin’de anaokullarında dağıtıldığı bilgisi ulaştı bize. Kitabın girişinde, başkanının kısa bir giriş yazısı var. 

Burada, ‘Milli ve manevi değerler ışığında, tarihimizin önemli devlet adamlarından Necmettin Erbakan’ın çocukluğundan esinlenerek hazırlanan bu eserleri beğeneceğinizi umuyorum’ ifadeleri yer alıyor. Ama kitapta anaokulu çocuklarına aktarılan çok çarpıcı noktalar var. Bu ülkede siz ‘Mustafa Kemal’in Dünyası‘ diye bir boyama kitabı duydunuz mu?”

Bilinçaltına ‘cihat düşüncesi’ yerleştirilmeye çalışıldığını belirten Muşlu, “Kitapta, ‘Namaz dinin direği, cihat ise zirvesidir’ yazıyor. Anaokulundaki bir çocuğa cihat tavsiye ediliyor. Bir diğeri, Necmettin Erbakan’ın siyasi yaşamında bir adil düzen çağrısı vardı. Kitapta, ‘Adil bir dünya mutlaka kurulacaktır’ cümlesi var. Erbakan’ın meşhur el işareti ile birlikte yer alıyor. Siyasi talepler, siyasi projeler anaokulundaki çocuğun zihnine şırınga edilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

"SADECE ÜYELERE GÖNDERİLİYOR"

Diyanet-Sen Genel Merkez yetkilileri, kitabın sendika üyelerinin çocuklarına yönelik hazırlanıp sadece üyelere gönderildiğini, bu rakamın da Mersin için yaklaşık bin 500 olduğunu söyledi.

Mersin Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise konu hakkında bilgilerinin olduğunu, gerekli incelemeyi yaptırdıklarını ve eğitim kurumlarında böyle bir kitabın dağıtılmadığını kaydetti.