Ayşe Öğretmen ile ona destek veren 38 kişi ve Beyaz Şov program sorumlusu Kadir Turnalı’nın yargılanmasına bugün Bakırköy Adliyesi’nde başlanacak

Gözden kaçırmayın

Valilik, Metin-Kemal Kahraman'ın konserini iptal etti Valilik, Metin-Kemal Kahraman'ın konserini iptal etti
Beyaz Şov’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan öğretmen Ayşe Çelik ile ona destek veren 38 kişi ve program sorumlusu Kadir Turnalı’nın yargılanmasına bugün (23 Eylül 2016 Cuma günü) sabah 09:50’de Bakırköy Adliyesi’nde başlanacak.

NE OLMUŞTU?

Öğretmen Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016 tarihinde Kanal D’de yayınlanan Beyaz Şov’a telefonla bağlanarak sokağa çıkma yasakları ve hak ihlallerine dikkat çekmek için “İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın, burada yaşananlar ekranlardan farklı yansıtılıyor, sessiz kalmayın” dediği için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla dava açılmıştı.

Programın sunucusu Beyazıt Öztürk, programın yayını sırasında gürültülü ortam dolayısıyla Ayşe Öğretmenin dediklerini anlamadığını savunarak, özür dilediği için soruşturma dışında tutulmuş, ancak program sorumlusu Kadir Turnalı’nın da Ayşe Çelik’le birlikte yargılanması savcı tarafından kararlaştırılmıştı.

Bunun üzerine çeşitli mesleklere mensup aydınlar, Ayşe Çelik’in telefonda söylediği sözlerin “terör propagandası” kabul edilemeyeceğini, barış isteğinden ibaret olduğunu belirterek “Eğer Ayşe Öğretmenin söyledikleri suçsa biz de bu suça ortak oluyoruz” diyerek kendilerini Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na ihbar etmişlerdi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt, Ayşe Çelik’le birlikte sayıları 40 olan bu kişilerin de “terör propagandası” suçuna ortak oldukları gerekçesiyle Ayşe Öğretmen’le birlikte yargılanmasına karar verdi.

Öğretmen Ayşe Çelik, Haziran ayında Silvan’da talimatla alınan ilk ifadesinde, sözlerinin arkasında durduğunu ve söylediklerinin içinde suç teşkil edecek bir ifade bulunmadığını, annelerin ağlamaması için toplumda bir duyarlılık yaratmak istediğini ve asıl amacının medyanın duyarsızlığına dikkat çekmek olduğunu belirtmişti.

Öğretmen Çelik, kendisine yöneltilen suçlamayla ilgili asıl savunmasını yarın yapılacak duruşmada yapacağını da söylemişti.

YARGILANAN 40 KİŞİ

Ayşe Çelik ve program sorumlusu Kadir Turnalı ile birlikte yarın başlayacak duruşmada yargılanacakların isimleri şöyle:

Ahmet Dindar, Ayşe Erzan Silier, Ayşegül Akış Devecioğlu, Ayşenur İyidoğan, Bayram Bahri Belen, Dilek Gökçin, Ercan İpekçi, Ergin Cinmen, Ferhat Tunç, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Gülşen Denizhan, Gürhan Ertür, Gürkan Develi, Halim Bulutoğlu, İbrahim Akın, İbrahim Sinemillioğlu, Kemal Özgül, Mahmut Konuk, Mehmet Tursun, MevlütÜlgen, Murat Çelikkan, Nazmiye Özen, Nergiz Ovacık, Neşe Yaşın, Nil Özsoy Dindar, Orhan Alkaya, Orhan Silier, Oya Baydar, Perihan Pulat, Pınar Önen, Şanar Yurdatapan, Sibel Özbudun Demirer, Süleyman Eryılmaz, Temel Demirer, Türkcan Baykal, Üner Eyüboğlu ve Vecdi Sayar.