Çocuk yaşta, evde, başlayan istismar bakımevinde devam etti

Olayı gizlemekle suçlanan bakımevinin müdürü “Savcılık ve bakanlığa bildirdik” dedi.

Güncel 09.12.2020 - 08:36 09.12.2020 - 08:36

8 yaşında annesinden gördüğü şiddet sonucu gözünü kaybeden, ardından kardeşinin tacizine uğrayan S.A. (20), gönderildiği bakımevinde de istismar edildi. S.A’nın şikâyeti üzerine istismarcı K.Ş. tutuklandı. Olayı gizlemekle suçlanan bakımevinin müdürü “Savcılık ve bakanlığa bildirdik” dedi.

Babası cezaevine girdikten sonra annesinin şiddeti sonucu 8 yaşında gözünü kaybeden S.A. (20) kaldığı özel bakımevinde hasta bakıcının cinsel istismarına uğradığını ve bakımevinin olayı gizlemeye çalıştığını iddia etti. S.A.’nın şikayeti üzerine hasta bakıcı Kamuran Şahin, 7 kasım günü tutuklandı. Bakımevinin olayı kolluk kuvvetlerini haber vermediği iddiasının doğru olmadığını savunan Bakımevi müdürü Hojin Demirel, “İddialar gerçeği yansıtmamaktadır. S.A olayı bize anlattıktan sonra Kamuran Şahin’nin işine son verdik” dedi.

Kübra Köklü'nün Cumhuriyet'te yer alan habere göre, bir gözü tamamen görmeyen, diğer gözü ise yüzde 40 görebilen ve yüzde 85 engelli raporu olan S.A (20), 5 kasım tarihinde kaldığı Özel Ulus Bakımevi’nin hasta bakıcı Kamuran Şahin, tarafından cinsel istismara uğradığını iddia etti. Olay günü S.A., yaşadıklarını anlattığı bakımevi görevlisinin durumu gizlemeye çalıştığını savundu. 7 kasım günü S.A’nın polise giderek şikayetçi olmasıyla Kamuran Şahin, tutuklandı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 4 Aralık günü görülen duruşmada heyet, Şahin’nin tutukluluğunun devamına karar verdi. Ayrıca S.A’nın başka bir kuruma yerleştirildiği öğrenildi. S.A’nın avukatı Aydın Mantar ise bakımevinde çalışan görevlilerin olayı öğrendikten sonra polise haber vermediğini  iddia ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

“S.A’nın beyanına göre gözlerinin görme ihtimali var” diyen Aydın Mantar, sözlerine şöyle devam etti: “Ama ameliyat olması gerekiyor. Ancak ameliyat parasını devletin karşılamadığını ve maliyetinin en az 27.000,00 Türk Lirası olacağı söyleniliyor. Haliyle ameliyat yapılamıyor. Bu konuda da S.A’ya yardım edilmelidir” diyerek yetkililere çağrıda bulundu. Özel Ulus Bakımevi müdürü Hojin Demirel, olayı polise bildirmeyerek gizledikleri iddiasının doğru olmadığını, S.A ile konuştuktan sonra K.Ş’nin işine son verdiklerini söyleyerek, “Bakımevine yöneltilen iddialar asılsızdır. Kadının beyanı esastır diye Kamuran Şahin’nin işine son verdik. Daha sonra savcılığa kamera kayıtlarını vererek, Bakanlığına da haber verdik. Kurum olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik” dedi.

Yorumlar