Cizre’de inceleme yapan hukukçular, işlenen insanlık suçuna dair ‘olay yeri incelemesi’nin hâlâ yapılmadığını söyledi. 

Cumhuriyet yazarı Ayşe Yıldırım, sokağa çıkma yasağının 79 gün sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bodrum katında hayatını kaybedenlere ilişkin etkin bir olay yeri incelemesi yapılmadığını bugünkü yazısında belirtmişti.

Evrensel’in haberine göre Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eş Başkanı Gülşen Özbek, savcıların olay yeri incelemesi yapmaktan kaçındıklarını belirterek, “Savcılar geldiğinde bile yanında olay yeri incelemeye ait personel değil özel harekatçı polisler getiriyorlar. İncelemeyi özel harekatçı polisler yapıyor” dedi.

CİZRE’DEKİ HER EVDE SUÇ UNSURU VAR

Yasak süresi boyunca hem ulusal hem uluslararası hukukun yerle bir edildiğini söyleyen Özbek, “Cizre’nin her evinde her sokağında bir suç unsuruna rastlamak mümkün” dedi. Kentte yaşayan insanların hayatlarına kastedilmesi dışında yaratılan tahribata dikkat çeken Özbek, “Biz hukukçular olarak bu süreci raporlamak için çalışma başlattık. Yüzlerce ölüm meydana gelmiş ancak savcılık buna ilişkin herhangi bir soruşturma başlatmamış durumda. Yani burada ölen insanlara sadece bir numara verilmiş. Burada ölen insanlar nerede, nasıl öldü? Olay yerinde bir inceleme yapıldı mı? Bu insanların otopsileri yasaya uygun yapıldı mı? Cenazeler nasıl alındı? Bu konular hakkında bir tespit ve delil oluşturma yok” diye konuştu.

SAVCI’DAN AVUKATLARA: KEMİKLERİ TOPLAYIN GETİRİN

“Soruşturma ve inceleme titizlikle yapılmalı” diyen Özbek, “Onlarca insanın hayatını kaybettiği bodrumlarda bile bizim çabamız ile bir soruşturma girişimi oldu. Savcılar bodrumların olduğu yere girmedi. Bodrumlarda insanlara ait kemik ve parçalar vardı. Savcılar bize ‘Siz toplayın bize getirin’ dedi. Yine burada öldürülen başka insanların da olay yeri incelemesini talep ettik. İnsanların cenazeleri kaldırıldığında da klasik olay yeri inceleme yapılmadı. Bizim talebimizle savcılar geldiğinde bazı deliller bulduk. Atılan topların parçaları, şarapnel parçaları, keskin nişancı malzemeleri ve asker bölüklerine ait evraklar bulduk” dedi.

DELİLLER ORTADAN KALDIRILACAK

“Cizre’de yapılanlar net olarak insanlığa karşı işlenmiş suçu işaret ediyor” diyen Özbek, “Hem ulusal hem uluslararası mevzuatta bu durum nettir. Bu soruşturmalar titizlikle yapılmazsa bağımsız heyetler burada yer almazsa buradaki deliller ortadan kaldırılacak. Savcıların avukatlardan haber bekleyerek olay yerine gitmesi bile tarafsızlığın ortadan kalktığına işarettir. Savcılar geldiğinde bile yanında olay yeri incelemeye ait personel değil özel harekatçı polisler getiriyorlar. İncelemeyi özel harekatçı polisler yapıyor” şeklinde konuştu. 

BM’YE YAZI GÖNDERDİK, HENÜZ CEVAP GELMEDİ

Bağımsız heyetlerin çalışması için uluslararası kurumlara çağrıda bulunan Özbek, “Minnesota Protokolü kapsamında BM’ye ve insan hakları komisyonu ile çocuk komisyonuna yazı gönderdik henüz cevap alamadık” dedi.