Cizre'ye Girmekle Afrin'e Girmek Aynı Şey mi?

....

Türkiye'nin Afrin karın ağrısı neden aniden şiddetlendi?
Çünkü Türkiye'nin İdlib'e topladığı yüz bin kadar radikal islamist teröristin üzerine gidilmeye başlandı, elbette bu durum aynı zamanda bir tanrı vergisi olarak görülecektir Ankara tarafından...
(Hatırlatmak gerekir ki Angoradaki o koltuk fırsatlar ve nimetler koltuğudur, bilen bilir...)
Zira içeride hukuksuz, adaletsiz, hakkaniyetsiz bir iktidar var ve bu iktidarın yapıp ettikleri Amerika'da bir yerlerde bir davanın ana konusu bile olabiliyor, hem yeri gelmişken bir sene sonraki seçimler için de ciddi bir yatırım olur elbet!
...
İşte bu tür gerekçeler ve fırsatlar itibariyle Türkiye devleti bir milyondan fazla bir nüfusu olan ve hiç İşid zulmüne maruz kalmamış Afrin'i ''YGP teröristlerinden kurtarmak'' için kolları sıvadı bismillah!
...
Türkiye'nin askeri kabiliyetlerinden bahsetmeye hiç gerek yok, nihayetinde hep dendiği gibi kendisi ''natonun ikinci büyük askeri gücü''; gerçi birinci, üçüncü ya da dördüncü kimdir pek bilen yok, ama olsun, biz bu şehir efsanesini referans alalım...
Hem Afrin'e girmekte ne var ki, Cizre'ye girdikleri gibi girebilirler değil mi?
Nasıl olsa ellerinin altında kelle kesmiş, kadın satmış kadrolu paralı radikal islamist kardeşler var!
Peşine inanmış kudretleri askerlerini sürer, tabi en öncesinden Rusya'nın Suriye'deki hava savunma sistemlerini kapatması da bin bir kere rica edilmiş!
...
Peki Afrindekilerin elinde ne var?
Türkiye'nin deyimiyle TSKnın elinde bile olmayan ağır ve hafif düzeyde en modern Amerikan silahları!
Beş altı senedir savaşta pişmiş kuşaklar!
Yüz bin civarında eli silah tutabilen insan ve kendi topraklarını terk etmeyecek yüz binlerce insan!
Bir kaç yüz ya da bin kadar Rus askeri!
...
Bugün İdlib, Cerablus ve Elbab Afrin'i Rojavadan ayırıyor, çünkü Türkiye devleti cihadistlerle birlikte ve cihadistler sayesinde oralara yerleşmiş durumda.
Hem bir biçimde en azından Astana'da bir meşruiyet devşirmişti kendisine Türkiye!
Haliyle Afrin ABD koruması altında değil, Rusların da Afrin'i koruma sözleri yok!
Yani Afrin Türkiye için son derece basit bir lokma gibi görünüyor, gösteriliyor!
Amma ve lakin, kazın ayağı hiç öyle değil!
Natonun ''ikinci büyük ordusu''nun Afrinde bir zafer kazanacağını ileri sürmek de son derece tiyatral bir havuz kanalı senaryosu olabilir!
...
Kim yarınları mutlak olarak bilebilir ki?
Hiç kimse!
Ancak Türkiye'nin gönüllü bir mayın eşeği olmak için elindeki paralı-gönüllü islamist mayın eşeklerine güvendiği aşikardır, ekserisi Türkiye'nin bu pozisyonuna ''oyun kuruculuk'' demekten büyük bir zevk duyuyor vesselam!
...
Ancak, Türkiye'nin esas oyun kurucuların oyununa gelmediğinden ve Türkiyenin bizzat sahaya sürdüğü mayın eşeklerinin eşeklikten vazgeçmeyeceğinden Türkiye'nin kendisi bile emin değil!
Zira aklı başında olan her kişi bilir ki bu coğrafyada Kürtleri hesaba katmayan hiçbir girişimin başarıya ulaşma şansı yoktur artık!
Bekleyip göreceğiz, belki de Rojava kantonlarını Türkiye devleti birleştirecektir...

YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut
mahmut - 3 yıl Önce

türkiye' nin deaş sayesinde el-bab a girdiğini belirtmişsiniz, peki diyelim öyle, o zaman cevap verin lütfen, pkk-pyd suriye' nin nerdeyse 3 te 1 ini kimden aldı? deaş tan. peki bunu nasıl aldı abd desteğiyle. şimdi kürtler diyerek olayı farklı yerlere çekmeden, bir terör örgütü olan pkk' nın hem deaşla hemde amerikayla bağını farklı yollardan meşrulaştırında onu okuyalım!

serkan
serkan - 3 yıl Önce

sadece şunu soruyorum türkiye nin öne sürdüğü sana göre islamist cihadcılar eşşek ise abd nin ve rusya nın öne sürdüğü kürtler eşşekoğlueşşek olmuyorlar mı?

ahmet
ahmet @serkan - 3 yıl Önce

oradaki kürtler hiç kimsenin yanında olmadı.ama malum ülkenin dümenine girerek kendisine saldıran çapulculara karşı toprağını savunmak için silah desteğine ihtiyacı vardı ve mecburiyetten bir devlete yanaşması gerekti.peki ya natonun 2.büyük ordusunun neye ihtiyacı var ki mayın eşşeklerine dayanma gereği hissediyor

izettin
izettin - 3 yıl Önce

her türlü başarısızlıklarını içte ve dışta huzursuzluk ve istikrarsızlar çıkartarak gizleme
yolları aramak çare değildir.çare ve tek görülen herkesle barış politikaları yürütmektir.
yoksa mayın eşekleri olursunuz ve büyük emperyal güçler sizleri sahaya sürer ve kullanırlar.

osman
osman - 3 yıl Önce

ülkemizin ortadoğudaki kirli şavaşlara sokulması doğru değil iki emperyalist güç ortadoğuyu paylaşım peşinde bu kirli oyuna gelinmemeli türkiye suriyenin toprak bütünlüğünü savunmalı ortadoüudaki kirli savaşlar bölge halklarına zarar veriyoe acıları büyütüyor amerika barzaniyi ortada bırakdığı gibi kuzey suriyedede aynısını yapar

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >