Faysal Sarıyıldız, insan haklarına aykırı cezaevi koşullarını Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, cezaevlerindeki insan haklarına aykırı koşulları Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a sordu.

Sarıyıldız, soru önergesinde, Şırnak T Tipi Cezaevi özelindeki, sağlık, beslenme, hijyen ve ısınma sorunlarından kaynaklı insan haklarına aykırı yaşam koşullarına dikkat çekerek, Bozdağ'a "cezaevinin kaloriferlerinin yakılmama, sıcak su verilmeme" gibi sorunların nedenlerini sordu. Sarıyıldız ayrıca, 2010 yılında “KCKOperasyonları adı altında tutuklanan kişilerin yakın zamanda tüm illerde toplu tahliyelerle serbest bırakıldığını hatırlattığı önergesinde, Cizre ve Silopi'deki seçilmişlerin, Belediye çalışanlarının ve Başkanların aynı dosya nedeniyle hâlâ cezaevlerinde tutulmalarının nedeni de Bozdağ'a sordu.

Faysal  Sarıyıldız'ın Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergedeki sorular şöyle:

* Şırnak T Tipi Cezaevinde, revire idarenin belirlediği tek bir gün dışında çıkılamadığı bilgisi doğru mudur? Mahpuslar ne sıklıkta revire gidebilmekte ve sağlık haklarında yararlanabilmektedir?

* Cezaevinde yaşandığı belirtilen su sorununa ve sıcak su verilmiyor olmasına yönelik hangi önlemlerin alınması planlanmaktadır?

* Cezaevinin kaloriferlerinin yakılmamasının sebebi nedir? Isınma koşullarının azami ölçüde sağlanması için hangi önlemler alınmaktadır?

* Cezaevinde anneleriyle birlikte tutulan bebek ve çocuk sayısı kaçtır?

* Cezaevinde bulunan bebek ve çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için hangi önlemler alınmaktadır? Şırnak Cezaevinde bu bebek ve çocukların sağlık durumlarını düzenli olarak gözlemleyebilecek nitelikte personel bulunmakta mıdır?

* Sorunların tespiti ve çözümü yönünde Bakanlık teşkilatı yetersiz kaldığını düşünüyorsa, bu anlamda cezaevlerine konuyla ilgili çalışmalar yürüten İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi kurumların girmesine izin vermeyi düşünüyor musunuz?

* 2010 yılında “KCK” Operasyonları adı altında tutuklanan kişilerin yakın zamanda tüm illerde toplu tahliyelerle serbest bırakılmış olmasına rağmen Cizre ve Silopi’nin seçilmişleri, Belediye çalışanları ve Başkanlarının aynı dosya nedeniyle hâlâ cezaevlerinde tutulmalarının nedeni nedir? Toplumda rahatsızlık yaratan bu konuya ilişkin ne yapılması planlanmaktadır?

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Davalarla algı yaratma peşindesin Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Davalarla algı yaratma peşindesin

* Cezaevlerinde “koğuş araması” adıyla gerçekleştirilen uygulamalar esnasında mahpusların eşyalarına zarar verildiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğruysa Bakanlığınız oluşan zararın tazminini karşılamakta mıdır?

Kaynak: Demokrat Haber