Charlie Hebdo artık Hz. Muhammed karikatürü yayımlamayacak

'İslam eleştirisinin esiri olmak istemiyoruz'

Charlie Hebdo artık Hz. Muhammed karikatürü yayımlamayacak

Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris’teki merkezine düzenlenen silahlı saldırıda 12 yazar ve çizerini kaybeden Faransa’daki hiciv gazetesi Charlie Hebdo, bundan böyle Hz. Muhammed karikatürü yayımlamayacak.

Derginin yüzde 40 hissesine sahip Yayın Direktörü Laurent Sourisseau, Alman Stern Dergisi’ne verdiği demeçte, derginin Hz. Muhammed karikatürü çizmeme prensip kararı aldığını söyledi. “Riss” imzasıyla karikatürler de çizen Sourisseau, “İsteyenin istediğini çizebileceği prensibini savunmak için Muhammed karikatürleri çizdik. Ancak İslam eleştirisinin esiri olmak istemiyoruz. Müslümanlık’ta bulabileceğiniz hataları diğer dinlerde de bulabilirsiniz” dedi.

ÇİZERİ DE ‘ÇİZMEM’ DEMİŞTİ

Charlie Hebdo’ya 7 Ocak’ta düzenlenen saldırıdan sonra çıkan ve 8 milyon satışa ulaşan ilk sayısının kapağında yer alan Hz. Muhammed karikatürünün çizeri ‘Luz’ imzalı Renald Luzier, nisan ayında bundan böyle Peygamber’in karikatürünü çizmeyeceğini açıklamıştı.

“Sarkozy karikatürü çizmekten bıktığım kadar Muhammed karikatürlerinden bıktım” diyen Luzier, mayıs ayında dergiden ayrıldı. (Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 13:24
YORUM EKLE