Öğrencilerden 'etekler fora' kampanyası

Gözden kaçırmayın

Deniz Baykal'ın kaset soruşturmasında 2 eski polis tutuklandı Deniz Baykal'ın kaset soruşturmasında 2 eski polis tutuklandı
Fransa'nın Nantes kentinde ilginç bir eylem yapıldı. Kentteki yüzlerce erkek lise öğrencisi, cinsiyet ayrımcılığını protesto etmek için okula etek giyerek geldi.

Eğitim Bakanlığı’nın izniyle gerçekleştirilen ‘Etekler Fora’ adlı kampanyanın fikri öğrencilerden çıktı. Kampanya kapsamında 27 okuldaki erkek öğrenci ve öğretmenlere cinsiyet ayrımcılığına dikkati çekmek üzere etekle giymeleri çağrısı yapıldı.

Yüzlerce erkek öğrenci okula etek giyerek geldi. Erkek öğrenciler, ‘eteklerini kız kardeşleri ya da annelerinden aldıklarını’ söyledi. Etek giymeye ‘cesaret edemeyen’ erkek öğrenciler de ‘Ben cinsiyetçilikle mücadele ediyorum, ya sen?’ yazılı çıkartmalar taktı.

Kampanya sorumluları, ‘okullardaki cinsiyetçilik ve ayrımcılık konusunu tartışmaya açmayı hedeflediklerini’ söylerken, sağcı ve muhafazakar kesimlerden tepkiler geldi.

Eşcinsel evliliklere karşıtlığıyla bilinen siyasi aktivist Frigide Barjot, Twitter’da, Eğitimi Bakanı Benoit Hamon’a hitaben ‘Kızlar da sakal mı takacak’ diye sordu. Fransa Veliler Derneği Başkanı Elisabeth Costagliola, kampanyayı 'anlamlı bir provokasyon' olarak niteledi.