Eski başbakanlardan Tansu Çiller, yeni bir parti kuracağı iddialarını Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye değerlendirdi.

Parti kurma fikrini kesin bir dille reddetmeyen Çiller, Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi'ye yaptığı açıklamada, "Benim bu aşamada siyasi parti kurmak gibi bir kararım yok.  Ben bu haberleri görünce şaşırdım. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da şaşırdığını düşünüyorum" dedi.

Selvi yazısının devamında ise Çiller'in 'şu aşamada' ifadesinin dikkatini çektiğini vurguladı. Ayrıca 'Çiller'in ülke sorunlarını yakından takip ettiğini, Türkiye'ye yönelik bir tehdit hissettiğinde buna ilgisiz kalmayacağını' anlattığını ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in yeni bir parti kurma hazırlığı yürüttüğü öne sürülürken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Sözcü'den Ruhat Mengi'nin sorusuna verdiği yanıtta, "Tansu Çiller, AK Parti'den oy koparan İYİ Parti'nin oylarını kırmaya çalışmak için Erdoğan tarafından görevlendirilmiş, 'İYİ Parti'nin bulunduğu yerde ne yapabilirsen kârdır' anlayışıyla iktidar tarafından desteklenen, maddi imkanları iktidar tarafından sağlanan bir proje kişisidir. Kuracağı parti de böyle bir projenin partisidir. Ama şu anda parti kuracak zemini inşa edemedi çünkü görüşme yaptığı insanların yüzde 97'sinden karşılık alamıyor. Bu bakımdan, parti kursa bile sadece genel merkezi olan bir tabela partisi gibi olur" dedi.