Adana'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Bu yönetim istifa etmelidir, ülkeyi çöküşe götürüyor" diyerek, ortak mücadeleyi bütünlüklü yürütmek gerektiğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Adana İl Örgütü’nün düzenlediği ekonomik krize dair kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya geldi. Adana'da bir otelde gerçekleştirilen buluşmada Sancar siyasal sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

'BU BÜTÇE HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL' 

Çukurova Bölgesi’nin önemli kenti olan Adana'da olduklarını yarın da Mersin’de olacaklarını ifade eden Sancar, 27 Eylül'de açıkladıkları "Tutum Belgesine" değinerek, "Amacımız, tüm ezilenleri, dışlananlarını, mağdurlarını, emekçilerini birleştiren bir ortak mücadele hattı oluşturmaktır. Tüm kesimlerle diyaloğu hayati önemde buluyoruz. Böyle bir mekanizma kurabilirsek yani tüm ezilenlerin birbiri ile konuşup ortak mücadele yürütebilecekleri zemin yaratabilirsek Türkiye çöküşten çıkacaktır. Bu çöküş, çok boyutlu krizlerin sonucu olarak gerçekleşiyor. Türkiye uzun süredir çoklu krizler içindedir. Bu krizlerin kaynağı iktidarın yönetim anlayışıdır. Bütçe görüşmelerinin ilk etabı komisyonda tamamlandı. Bütçeye bakınca bu iktidarın tercihlerini görebiliyorsunuz, bu bütçe halkın bütçesi değildir. Bu bütçe 19 yıllık AKP iktidarının politikalarının bir özetidir. Saraya, yandaşa kaynak aktarmayı esas alan, halkı yok sayan, halkın çıkarlarına önem vermeyen bir bütçedir" dedi. 

'ÇIKIŞ YOLUMUZ GÜÇLÜ DEMOKRATİK İTTİFAK'

"Bu anlayışın yol açtığı sonuçları son 2 haftada daha çarpıcı biçimde yaşıyoruz. Türkiye’de liranın değer kaybının yarattığı yıkımı canlı şekilde izledik" diyen Sancar şöyle konuştu: "Son 1 haftada liranın değer kaybı o kadar çok boyutlu ki neredeyse geleceğimiz mahvedilmektedir. Halkın geleceği yok edilmek istenmektedir. Önümüzdeki dönem sadece yoksulluktan söz etmeyeceğiz, bir de gıda krizi, yani açlık olacak. Sadece yoksulluk ve sömürü değil, açlık yaşamak zorunda kalacak. Bu ülke tüm bunlar bir avuç sermayedarın çıkarlarına hizmet amacıyla yürütülen anlayışın sonucudur. Bizim bu anlayışa, bu düzene karşı birlikte mücadele etme sorumluluğumuz var. HDP olarak her yerde halkla iç içe buluşmalar gerçekleştirerek önerilerimizi ortaya koyuyoruz, çözüm için birlikteliği güçlendirmeye çalışıyoruz. Çıkış yolumuz en geniş demokratik ittifakı oluşturmaktır. Bunu gerçekleştirebilirsek bütün soygun, talan, savaş düzenine karşı ortak mücadele yaratabilirsek ittifak tartışmaları kendiliğinden bir sonuca bağlanacaktır, esas olan sahada ortak mücadeledir. Önce ortak demokratik mücadele, bu mücadele zemininde güçlü demokrasi ittifakları oluşturmak lazım.