"King Richard" filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü aldığı 94. Oscar Ödül Töreni'nde sahneye çıkarak komedyen Chris Rock'a tokat atan oyuncu Will Smith, bir süredir terapi görüyor. Smith'in Rock’a tokat atması, Smith'in öfke problemi olduğuna dair söylentilere yol açmıştı.

Tokat olayının ardından Smith'in "Fast and Loose", "Bad Boys 4" ve "I am Legend"ın devam filmi gibi projeleri iptal edildi. Ayrıca Smith’in geçen yıl yayınladığı otobiyografi kitabının film haklarını satın almak için teklif veren iki şirket de açık artırmadan geri çekildi.

NE OLMUŞTU?

Will Smith, "King Richard" filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi olmadan önce, sunuculuk yapan ve Smith’in eşi Jada Pinkett Smith’in görünüşü ile ilgili 1997 yılında Demi Moore’un oynadığı G.I Jane isimli filme gönderme yaparak "Jada, seni seviyorum. G.I. Jane II’nin gelmesini dört gözle bekliyorum" diyen Chris Rock’a tokat attı. 

Kameralar önünde olayın başta bir senaryo olduğu tahmin edilirken daha sonra yerine oturan Smith, “Eşimin adını o lanet olası ağzına almayacaksın” diye bağırdı. Rock da, “Tabii ki de almayacağım. Televizyon tarihinin en muhteşem olayını yaşıyoruz” dedi.

Olayın ardından Akademi'den yapılan açıklamada 94. Oscar Ödül Töreni'nin, "Smith'in sahnede gerçekleştirdiği kabul edilemez ve zararlı davranışı yüzünden gölgede kaldığını" belirtildi.  Will Smith'in 10 yıl boyunca Oscarlara ve Akademi'nin düzenlediği diğer etkinliklere katılması yasaklandı.