Hollanda kiriz devam ederken, CHP'den Başbakan Binali Yıldırım'a, oğlu ile ilgili bir soru geldi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,"Erkan Yıldırım, Hollanda merkezli Zealand Shipping. ve Q Shipping adlı şirketlere ortak mıdır?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Türkiye ile Hollanda arasındaki krize dair Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir" sözlerini TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Yarkadaş, Hollanda’ya uygulanacak yaptırımları sordu. 

'KİMİN SÖZLERİNİ DİKKATE ALACAĞIZ?' 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, Hollanda ile yaşanan krizin ardından bu ülkeye ekonomik yaptırım uygulanması konusunda, "Şu anda o noktada değiliz, öyle bir şey söz konusu değil” dediğini hatırlatan Yarkadaş, "Kimin sözlerini dikkate alacağız?" diye sordu. 

Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’a ait 30 geminin olduğu ve aile şirketlerinin bir çoğunun Hollanda’da faaliyet gösterdiği iddialarını da gündeme taşıyan CHP’li vekil, bu şirketlerin Hollanda’ya ödediği vergiyi sordu.

CHP’li Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

'YAPTIRIMLAR NEDEN 16 NİSAN'DAN SONRA HAYATA GEÇECEK?'

"Erkan Yıldırım Hollanda merkezli Zealand Shipping. ve Q Shipping adlı şirketlere ortak mıdır? Erkan Yıldırım’a ait aile şirketlerinin Hollanda ile yıllık ticaret hacmi nedir? Hollanda’ya ne kadar vergi ödemiştir? Bunları bilmek istiyoruz. Hollanda’ya uygulanacak yaptırımlar arasında Erkan Yıldırım’ın ticari faaliyetlerin askıya alınması da olacak mıdır çok merak ediyoruz. 
Hollanda’ya hangi yaptırımlar uygulanacağını hükümet bir an önce açıklamalıdır. Yaptırımların 16 Nisan’dan yani referandumdan sonra hayata geçeceği ifade ediliyor. Bunun gerekçesi nedir? Neden referandum sonra hayata geçirilecek, hükümetin elini kolunu bağlayan nedir? Bu soruların cevaplarını merak ediyoruz."