CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, kendisinin 'FETÖ'den gelen talep üzerine milletvekili yapıldığını ileri süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tazminat davası açtı.

Serter, Soylu'nun anlatımlarında geçen ve FETÖ'cülerin aracısı olduğu söylenen diş hekiminin halen AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu) MKYK yedek üyesi olduğunu ve Soylu'nun da danışmanı olarak görev yaptığını belirtti.

Serter'in ismini vermediği diş hekimi Ali Arif Özzeybek, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da eski danışmanıydı.

Özzeybek, iktidarın 'FETÖ kumpası' dediği 17-25 Aralık operasyonlarına verdiği destekle biliniyordu.

Süleyman Soylu, Bedri Serter'e yönelik iddiasını 20 Aralık 2022'de dillendirdi. Soylu İzmir'de yayın yapan iktidar yanlısı Yeni Asır gazetesinin manşetine taşıdığı iddiayı yineleyerek CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'in isminin 'Pensilvanya' bağlantılı kişiler tarafından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na verildiğini, ardından da Kılıçdaroğlu'nun Serter'i önce il başkanı ardından da milletvekili yaptığını iddia etti.

Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Kılıçdaroğlu bir diş hekiminin muayenehanesine gidiyor Ekim 2013'te, orada Mustafa Yeşil var, Gazeteci Yazarlar Vakfı'nın başkanı. Orada oturuyorlar, orada bir kişi daha var, isterlerse onun ismini de veririm. Orada oturuyorlar ve konuşuyorlar, Pensilvanya'nın bilgisi dahilinde oradalar. Kemal oraya kendisi gidiyor koşa koşa, Pensilvanya'nın bilgisi dahilinde oradalar ve Kılıçdaroğlu orada birçok şey konuşuyor, birçok değerlendirmeler yapılıyor. En nihayetinde sizin vereceğiniz bir mesaj var mı diyorlar, diyor ki 'Yurtta sulh cihanda sulh benim vereceğim mesaj'. Bu bizim ne zaman karşımıza çıkıyor 15 temmuz 2016'da... Yetmiyor orada bir isim veriyorlar, 'Şu adamın İzmir ilinden Karabağlar ilçesinde belediye başkanı olmasını istiyoruz, size uygun bir insandır' diyorlar. Cümleler aynı böyle."

Soylu şöyle devam etti: "Sonra bu kişiyi unutuyorlar ve sitem ediliyor, 'Bu ismi verdik yapmadınız' diyorlar. Sonra bu ismi önce il başkanı ardından da milletvekili yapıyorlar. Bedri Serter... Ben isim veriyorum. Kılıçdaroğlu çıksın 'hayır' desin. Ben isim veriyorum, onun gibi devlete iftira atarak yapmıyorum. Şahitler, orada bulunanlar üzerinden değerlendirme yapıyorum.

Bedri Serter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki iddiaları karşısında tazminat davası açtığını belitti. Serter, yazılı açıklamasında “Soylu iddialarını ispat etmek zorundadır, adaletin kestiği parmağın acımayacağını düşünüyorum. Ben Fetullahçı yapılanmanın üyesi olmak şöyle dursun sempatizanı dahi olmamış, Atatürk ilkelerine sonuna kadar bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin neferi, sosyal demokrat kimliği ile tanınan ve ömrünü bu uğurda mücadeleye adamış bir kişiyim. Bu zamana kadar FETÖ yapılanması ile ilgili hiçbir ilişkim de olmamıştır” dedi.

Serter, Kemal Kılıçdaroğlu'nun gittiği diş hekimi ile ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı:

"Bu diş hekiminin kim olduğunu Sayın Soylu’nun bilmesine karşın, adını açıklamaması ve dikkatlerden kaçırması da son derece manidar bir detaydır. Tüm araştırmalarımızın sonucu Sayın Soylu’nun bahsettiği bu diş hekimi, halen AK Parti MKYK Yedek Üyesi olarak AK Parti’nin mensubudur. Hatta başka bir istihbarata göre Sayın Soylu’nun da danışmanlarından biridir. Madem bu kişi zamanında Sayın Soylu’nun dediği gibi FETÖ mensuplarına yandaşlık ve aracılık ediyorsa şimdi İçişleri bakanının yanında ne işi var? Bu gerçeklerden sonra Sayın Soylu’ya söylenecek söz yoktur."

Diş hekimi olan Ali Arif Özzeybek, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkilerden Sorumlu Başdanışmanı olarak görev yaparken Temmuz 2018'de hem danışmanlık hem de CHP üyeliğinden istifa etmişti.

Özzeybek istifasını duyururken şu açıklamayı yapmıştı:

"Parti liderliğinin siyaset yapma tarzı, beni ve ihtimal ki temiz his ve kanaatlerle CHP ailesine katılmış sayısız yurttaşı da hayal kırıklığına uğrattı. Bu şartlar altında vatandaşlara söyleyecek yeni sözlerimiz kalmadı. Siyaset çözüm üretmek için vardır ve üretemediğinde halkın önünden çekilmek siyasi ahlak gereğidir. İnandırıcılık krizi en son 24 Haziran seçimlerinde açıkça ortaya çıktığı üzere sayısız seçim yenilgisini de beraberinde getirdi. Sayın Kılıçdaroğlu, bu kötü gidişi durduracak hiçbir ciddi tedbir almadı. Özgürlük, demokrasi, adalet, bereket ve toplumsal barış ideallerine sıkı sıkıya bağlı bir siyasetçi olarak CHP içerisinde siyaset yapma olanağım günden güne tükendi. Tüm bu sebeplerle CHP üyeliğinden ve Genel Başkan Başdanışmanlığı görevinde istifa ediyorum."

17-25 Aralık operasyonları döneminde sosyal medyada FETÖ'cü olarak suçlanan isimlere verdiği destekle bilinen Ali Arif Özzeybek'in adı daha sonra Süleyman Soylu'nun danışmanı olarak duyuldu.  İktidarın 'Alevi açılımında' etkin rol alan Ali Arif Özzeybek için Karar yazarı Ahmet Taşgetiren 'kilit isim' ifadesini kullandı:

"Burada Ali Arif Özzeybek ismi anahtar niteliğinde. Bir dönem CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun danışmanı idi. O ara benimle de görüştü. Kendisini “Bektaşi” olarak tanıtıyor, Sünni Camia ile Alevi Camia arasında yakınlaşmayı sağlama arayışında olduğunu ifade ediyordu. Ben bu çabasını da önemsedim.

Sonra nasıl olduysa oldu, Kılıçdaroğlu’ndan ayrıldı, ilginç biçimde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile irtibat kurdu. Soylu’nun “Kılıçdaroğlu’nun bir büyükelçi ile gizlice görüştüğü” iddiası onunla bağlantılıydı.

İzleyebildiğim kadarıyla Özzeybek, kimi Alevi - Bektaşi dedeleriyle ilişki kuruyor, onların sorunlarını İçişleri Bakanı Soylu’ya taşıyor, mülki amirler vasıtasıyla sorunların çözümünü sağlıyor, böylece inanç bağlamında olmasa da pratik işler noktasında örtülü bir “Açılım” gerçekleşiyordu."

ODATV'nin Ali Arif Özzeybek'le ilgili yaptığı bir haberde de kendisinin dört ayrı partide (DYP, ANAP, Türkiye Partisi ve CHP siyasete girdiği ve son olarak AK Parti'ye demir attığı anlatılıyordu. Aynı haberde Özzeybek'in iktidar karşıtı twitleri de paylaşılmıştı.