CHP’li Selina Doğan: “Dink’in ‘güvercin tedirginliğini’ bugün herkes paylaşıyor

Doğan, Dink cinayetinin 10. yılında adaletsizliğin devam ettiğini söyledi

Siyaset 19.01.2017 - 15:56 19.01.2017 - 15:56

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilişinin 10’uncu yıldönümünde yargı süreci ve cinayete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dink’in katledildiği dönemi Türkiye’nin son bir buçuk yılına benzeten Doğan, Hrant Dink’in öldürüldüğü dönem, tıpkı son bir buçuk yılda olduğu gibi, Türkiye’nin  kaosa sürüklendiği, ardı ardına olayların yaşandığı bir süreçti. Dink de bu duruma karşı hislerini “güvercin tedirginliği” ifadesi ile dile getirmişti” dedi.

Selina Doğan, Hrant Dink cinayetini ve yargı sürecini Gazete Karınca’dan Altan Sancara değerlendirdi.

Doğan, Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 10 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Görüyoruz ki hem adalet yerini bulmadı hem de toplumsal barış anlamında Dink’in arzu ettiği gibi bir ortam yaratılamadı” ifadelerini kullandı.

Yargıdaki duruma dikkat çeken Doğan, “Dink davasında yaşanan adaletsizlik 10 yıldır devam ediyor, çünkü yargının bağımsız olmadığını hepimiz görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Selina Doğan’ın değerlendirmesi şöyle:

‘DİNK’İN ‘GÜVERCİN TEDİRGİNLİĞİNİ’ BUGÜN HERKES PAYLAŞIYOR’

Hrant Dink’in öldürüldüğü dönem, tıpkı son bir buçuk yılda olduğu gibi, Türkiye’nin  kaosa sürüklendiği, ardı ardına olayların yaşandığı bir süreçti. Bu süreç Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi nedeni ile gerek basın gerekse de sosyal medya yolu ile belli isimlerin hedef gösterildiği bir dönemdi aynı zamanda. Dink de bu duruma karşı hislerini “güvercin tedirginliği” ifadesi ile dile getirmişti. Bugün de Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’nin geleceği için kaygılanan herkesin aynı hissiyatı paylaştığını görüyoruz.

Her gün yandaş medya organlarında ve televizyon ekranlarında “suikastler yaşanacak” biçiminde toplumu geren ve tedirgin edici tehditler savruluyor ve şiddet normalleştirilmeye çalışılıyor.

‘ADALETSİZLİK 10 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden geçen 10 yılda görüyoruz ki hem adalet yerini bulmadı hem de toplumsal barış anlamında Dink’in arzu ettiği gibi bir ortam yaratılamadı. Dink davasında yaşanan adaletsizlik 10 yıldır devam ediyor, çünkü yargının bağımsız olmadığını hepimiz görüyoruz. Kaldı ki bugün TBMM’ye gelen teklif ile bu durum kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Mevcut tabloya göre Dink davasında yargının da elinin kolunun bağlı olduğunu ve umut yaratacak seyirde ilerlemediğini görüyoruz maalesef.

Yorumlar