Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel Meclis’te gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Cumhur İttifakı tarafından Meclis’e sunulan ve Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan seçim kanununda değişiklik öngören teklife değinen Özel, “Sen milletin zihninden çıktıysan, gönlünden düştüysen, millet seni göndermeyi kafaya koyduysa; sandık oyunlarıyla, seçim kanunu değişiklikleriyle iktidara tutunamazsın. Milletin gönlünden düşen, bu Meclis'ten de düşer. Yapılan seçimde başınıza gelecek budur. Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz. Getirin, her şartta sizi yeneceğiz. Korkunun ecele faydası yok” diye konuştu.

‘KENAN EVREN’İN YAKIŞIKLI TORUNLARI…’

AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e getirilen kanun teklifiyle seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmek istenmesine değinen CHP’li Özel, “Cumhur İttifakı gururla sunar: Kenan Evren'in yakışıklı torunları... Kenan Evren 10'u getirdi, 20 yıl uygulandı. AK Parti geldi, ‘Barajı kaldıracağız’ dedi. 20 yıl Evren'in barajından istifade ettiler, şimdi 7'ye indiriyorlar. Ne için? MHP'nin boyuna göre çıta ayarlıyorlar. Bu da tutmaz, biz sıfırı savunuyoruz. Eğer güçlendirilmiş parlamenter sistem olursa, üç olsun diyoruz” ifadelerini kaydetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısındaki açıklamalarında tepki gösteren CHP’li Özel, Bahçeli’nin geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerine değinerek, “Küfrün, hakaretin bini bir para da umursayan kim? Nasılsa dün küfrettiğine yarın methiye düzmüyor musun? Dün hain dediğini bugün kahraman ilan etmiyor musun? O yüzden ne küfrün, ne tehdidin hiçbir kıymeti harbiyesi yok” dedi.

Bahçeli’nin CHP’ye yönelik Çanakkale Köprüsü açıklamalarından dolayı tepkisine de yanıt veren CHP’li Özel, şunları söyledi:

“Kardeşim; köprü yapılsın, yapılacak tabii. 2022 yılında iki yaka arasında köprü olmayıp da feribotla gidip gelen kaç tane şehir kalmış da köprü yapmayacaksın? Tabi ki yapacaksın ama devletimizin parasından imkan ile yapacaksın ve o köprüyü bedava yapacaksın, tüneli bedava yapacaksın. Almanya'da transit geçen yabancılar, otobanlarda gişe mi var kardeşim? Özal'ın yaptığı 7 lira, Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 77 lira. Böyle iş mi olur? Finansman modeli nasıl? Yap, işlet, gelecek kuşaklara borç devret; gelecek kuşaklara kaldıramayacakları borç devret. Sorun burada... “

‘MART BİTTİĞİNDE YAPILMIŞ ZAM TÜKENMİŞ OLACAK’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, “Asgari ücret tartışmalarını anlamlı bulmuyorum” sözlerine de tepki gösteren CHP’li Özel sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“İnsanların emeğini savunmanın, alın terini savunmanın, alın terinin karşılığını talep etmekten daha anlamlı bir tartışma ne olabilir bunlardan? Bunun neresi yanlış? Türk İş'in Sayın Genel Başkanı Ergün Atalay. Diyor ki: ‘Asgari ücreti aralıktan aralığa konuşuyoruz.’ Ya böyle şey mi olur? Asgari ücrete yüzde 47,5 zam yapıldı. Zam yapıldığı günden bugüne yüzde 32,3 enflasyon. Sadece bugün için zam bin 428 lira, enflasyon bin 37 lirasını yutmuş. Bu ayın enflasyonu açıklandığında bir senelik zam havaya gitti. Mart ayı bittiğinde asgari ücrete yapılmış zam tükenmiş olacak. Böyle bir noktadayız, bunu herkes görsün."

Kaynak: Duvar