CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben başbakanlığa adayım" diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamalarını değerlendirdi. "Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten sonra orada başbakan olmak gibi bir talebinin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok" ifadelerini kullanan Özel, Akşener'in açıklamasının 'Cumhur İttifakı açısından kaygı verici olduğunu' söyledi. 

"Şu anda Meral Akşener'in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes için de memnuniyet verici bir açıklamadır" diyen CHP Grup Başkanvekili Özel, Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili ortak bir ismin belirlenmediğini de aktardı. 

'SON DERECE KIYMETLİ VE ÖN AÇICI'

Özel, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Bu geçiş tamamlandıktan sonra zaten parlamenter sistem içerisinde yürütmenin başı tekrar başbakan olacak ve parlamenter sistemde seçime giren partilerin liderleri, seçimin parlamentoda gerekli milletvekili sayısına ulaştıklarında hükümeti kurmakla görevlendiriyorlar ve başbakanlık sıfatını alıyorlar. Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten  sonra orada başbakan olmak gibi bir talebin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok. Bugünkü  aktif cumhurbaşkanlığı tartışmalarında kendisi, mevcut seçilecek cumhurbaşkanının, görevine devam edecek güvenilir birisi olması yani bütün partiler açısından güven duyulacak bir isim olup devleti temsil eden, tarafsız ve bağımsız cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmesi gerektiğini ifade etti. Kendisinin bu göreve değil bundan sonraki süreçte ülke demokratik güçlendirilmiş parlamenter sisteme döndükten sonra yürütmenin başı olan başbakanlık makamına  talebi olduğunu söylüyor. İddia sahibi bir lider için bundan daha doğal bir şey yok. Dünkü açıklamasının önümüzdeki süreçte ülkenin içinde bulunduğu buhrana ait itirazlara ve çözüm önerisi ortak tüm siyasi partiler açısından da son derece kıymetli ve ön açıcı olduğunu düşünüyorum. Şu anda Meral Akşener'in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır. 

'ADAYLIK İÇİN ORTAK BİR KARARA VARILACAK'

Cumhurbaşkanı adaylığı için ortak bir isim belirlenmedi. Bu konuda partilerin yetkili organları değerlendirmeler yapıp liderler birbirleriyle zaten götürdükleri samimi diyalogla beraber bu meseleler görüşülecek ve ortak bir karara varılacak. Üzerinde ortaklaşılan konu, nasıl bir cumhurbaşkanı ve nasıl bir geçiş süreci olduğu. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor ve bu sürecin son derece iyi gittiğini ifade etmek lazım."