CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski CHP Milletvekili Umut Oran, parti genel merkezinde yaklaşık 50 dakika görüştü. 

Görüşme sonrası açıklama yapan Oran, “CHP’deki olağanüstü kurultay” tartışmalarına ilişkin, “Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da ülkesini ve partisini düşünerek, fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek” dedi.

‘ORTADA BAŞARISIZ BİR DURUM SÖZ KONUSU’

Başarının kriterinin “iktidar” olduğunu belirten Oran, “Bugün iktidar olamadığımıza göre ortada başarısız bir durum söz konusu” ifadesini kullandı.

CHP’nin hatalarıyla, yanlışlarla yüzleşmesi gerektiğini belirten Oran, olağanüstü kurultayın gerekliliğine işaret etti.

Oran, olağanüstü kurultay iradesi oluşması durumunda, bunu toplaması gerektiğini Kılıçdaroğlu ile paylaştığını, onun da “Bu süreci dikkatle takip edeceğini” söylediğini aktardı.

1 Kasım’dan sonra mahalle ve ilçelerde kongrelerin devam ettiğini hatırlatan Oran, “Hukuken bu durum sakat. Çünkü herhangi bir ilçede 1 Kasım sonrasındaki delege sayısı farklı, 7 Haziran’daki delege sayısı farklı. Biz şu anda 7 Haziran’daki delege sayısına göre yapıyoruz” diye konuştu.

1 Kasım’dan önce 12 ilde kongre yapıldığına dikkati çeken Oran, seçime çalışılması gerekirken, kongre yapılan illerdeki 78 delegenin, 71’inin mahalle delegesi bile olamadığını belirterek, “Olağan kurultayda bunun böyle devam etmeyeceğinin garantisi nedir? İşte kurultay delegelerimizin bir anlamda olağanüstü kurultayı istemelerinin nedeni budur” ifadesini kullandı.

‘SÖZ KONUSU VATANSA, GERİSİ TEFERRUAT’

Kılıçdaroğlu’nun çok kritik bir karar alma ile karşı karşıya olduğunu Oran, şunları şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan ülkesini ve partisini düşünerek, fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek. Bu tarihi bir durumdur. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu tarihi kararla karşı karşıyadır.”

Görüşmenin nedeninin kişisel bir mesele değil, memleket ve parti meselesi olduğunu belirten Oran, “Eğer söz konusu vatansa, gerisi teferruat” dedi.

‘PARTİ İÇERİSİNDE BİR  MUHALEFET SÖZ KONUSU DEĞİL’

Delegelerin olağanüstü kurultay için imza toplamasının, “parti içi muhalefet” olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Oran, “CHP bu süreçten nasıl başarılı çıkar, 2019’da nasıl iktidar olabilir, hatta 2017’de, erken seçimde AKP’yi nasıl silkeler bizim derdimiz bu. Asla parti içerisinde bir muhalefet söz konusu değil” dedi.

1 Kasım Genel Seçimleri’nden sonra Umut Oran olağanüstü kurultay çağrısı yaparak genel başkanlığa aday olacağını açıklamıştı.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da olağan kurultay sürecinde aday olacağını söylemişti.

Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise resmen açıklamasa da olağanüstü kurultay çağrısı yaparak adaylığa yeşil ışık yakmıştı.