CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS sınavından bir ay önce ÖSYM'de 432 personelin görev yerinin değiştirildiğini söyledi. Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in görevden alınması gerektiğini söyledi. 

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya,  KPSS’ sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili TBMM’de açıklama yaptı. 

Söz konusu iddianın ortaya atıldığı andan bu yana Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay iki ayrı soru önergesi verdiğini ifade eden Kaya, aynı zamanda konu hakkında CİMER’den bilgi talep ettiğini ve akabinde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün görevden alınmasının ‘yetersiz’ olduğuna dikkat çeken Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de görevden alınmalıdır. Diğer sorumlular da görevden alınmalıdır. Önceki dönem soruların çalınmasından sorumlu olan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’i cansiperane savunan Erdoğan’ın,  MHP’ye yakınlığıyla bilinen Aygün'ü hızla görevden alınmasının da dikkatle takip edilmesi gerekir” dedi.

“ÖSYM’DE 432 KİŞİNİN GÖREV YERİ NEDEN DEĞİŞTİ?" 

ÖSYM Başkanlığı’nın bir ay önce kurum çalışanı 432 kişinin görev yerini değiştirdiğine dikkat çeken Yıldırım, sendika temsilcilerinin de aynı süreçte görev yerlerinin değiştirildiğini kaydetti. Kaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Tarafımıza iletilen bilgilerden tuzun koktuğu çok net bir şekilde görülüyor ÖSYM’de örgütlü olan Tez-Koop-İş Sendikası, işyeri sendika temsilcisinin yerinin Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre değiştirilmeyeceğini söyleyerek itiraz etmiş. Ancak bu itiraz dikkate alınmamış. Kanuna aykırı bu uygulamayı da iki ayrı soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve CİMER’e sordum. ÖSYM’de yerleri değiştirilen 432 kişinin yerine kimler getirildi? İşyeri sendika temsilcisinin yeri kanuna aykırı bir şekilde apar topar neden değiştirildi? Neyin hazırlığı yapıldı?”