CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, tartışma yaratan "HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" sözlerine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında soruları yanıtlayan Tekin, Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayını ocak ya da şubat ayında açıklayabileceğini tahmin ettiğini söyleyerek seçimin mayıs ayında yapılabileceğini belirtti.

Tekin'in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

HAYATIMDA CÜBBELİ İLE TANIŞMIŞ DEĞİLİM

15 ay önce sayın Dursun Çiçek, bir başka kanalda tartışma yapıyor. Ergenekon'da uzun süre cezaevinde yatmış. 'HDP'ye bakanlık verilebilir' demiş. 'Dursun Çiçek böyle diyor, ne diyorsunuz' dediler. 'Dursun Bey haklı dedim. Ortada bir anayasa var'. Aradan 15 ay geçti. Başka bir kanala yayına gittim. Şimdi merak ediyorum, Allah'ınızı severseniz, ortada bir anayasada varsa, fiilen yürürlükte ise, milletvekili olarak ben de bu anayasa üstüne yemin etmişsem. Bazıları 'ben yok sayıyorum' diyebilir. Ben 6'lı Masa'nın temsilcisi değilim, HDP'nin temsilcisi değilim. Telefonda bir tek HDP'li üst düzey yöneticisinin numarası yoktur. Telefonda binin üzerinde mesaj var, hepsinden destek geliyor. Edirne, Rize, Trabzon, Kayseri'den destek verirken bu sosyal medyada ne oluyor diye baktık. Üç grup tespit ettik. Üçü de birbirini hiç sevmeyen grup. Kim olursa olsun bunlar çok ayıp şeylerdir. Eleştiriye açık bir insanım. Benimle ilgili onlarca manşetler yapıldı. Tek bir tanesi doğruysa şu Taksim Meydanı'nda kendimi asarım. Cübbeli Ahmet yaşıyor. Cübbeli Ahmet'le bir sürmanşetteyiz. Ergenekon'un derin operasyonunu oluşturuyormuşuz. Rahmetli annem sabah arıyor beni... Gerçekten hayatımda Cübbeli ile tanışmış değilim.

BAKANLIKLARI CUMHURBAŞKANI VERİR

Sayın genel başkanımızın en kritik döneminde yanında olmuşum. Sayın genel başkanımız, ben İstanbul il başkanıydım. Sayın Öymen'le karşı karşıya geldiler. Gittim tek başıma Kemal Bey'in yanında durdum. Doğru olan yerde tavır alırım. Şu anda HDP yasamada iktidar, kamuoyu bilsin. Yani CHP, MHP, İYİ Parti, AK Parti yasamada görevi, yetkisi, kırmızı arabaları, maaşı, komisyondaki şeyleri neyse onların da o kadar. İki ay önce Türkiye Cumhuriyeti adına komisyonda bütün siyasi partilerle gittik, HDP'li arkadaşlarımız da vardı. Kim ödedi? Devlet. 15 ay önce aynı cümleyi kullanmışım. 15 ay sonra ben de şaşırdım.

Sorunun Gürsel Tekin'in o cümlesiyle ilgili olduğunu çok iyi biliyorum. Şu anda yürüyen bir süreç var. 6'lı Masa'da gerçekten Türk demokrasisi açısından büyük beklenti var. Açık söylüyorum; bu rejimin değişmesi için gereken ne varsa CHP ve Gürsel Tekin olarak elimizden ne gelse yapmaya hazırım. Bütün siyasi partileri kendilerine benzettiler. Televizyonda liderler konuşurdu. Sayın Perinçek, dönemin Başbakanın gözüne bakarak 'Sayın Başbakan katliam yapıyorsunuz' diyordu. Demokraside geldiğimiz duruma bakın. Sonuç itibariyle ben masa kurucusu değilim. Bakanlıkları Cumhurbaşkanı verir. Orada diyorum, ortada anayasa olduğu sürece bu anayasaya sadık kalacağım. Burada bütün Türkiye'ye özellikle Kayseri, Yozgat, Urfa, çokça bütün illere çokça destekleri oldu. Söz veriyorum hepsini tek tek ziyaret edeceğim. Partiye katılmak isteyen çok arkadaşımız var. İnşallah onların rozetini takmak bize nasip olacak.

365 GÜN SİYASETİN KONUŞULDUĞU BAŞKA ÜLKE BULAMAZSINIZ

Bir önceki seçimlerde ben çok sahadaydım. 2019 seçimlerinde aklınıza gelebilecek en kara kampanyalar yapıldı. Millet buna itibar etmiyor. Kimse boşuna para harcamasın. Korsan şekilde yapıyorsunuz sonra gidiyor. Geçmiş dönemde gerçekten AK Parti'yi kıskanıyordum. Projeleri anlatıyordu. Şimdi onu bırakmışlar kara kampanya yapıyorlar. 'Esat'a mı Ekrem'e mi oy vereceksiniz' demişlerdi, 'Sisi'ye mi oy vereceksiniz' dediler, şimdi Sisi'nin ayağına gidiyorlar. Bu kara kampanyalara söylenecek bir durum yok. Çok aleni üç şey oluştu. Millet İttifakı oluştu, Cumhur İttifakı oluştu bir de sol ve HDP. Bazen düşünüyorum, acaba bu kampanya HDP'yi diri tutmak için mi yapılıyor? Bir siyasi partiyi sürekli tartıştırırsanız. Araştırmalara bakıyorsunuz sürekli oyları yükseliyor. Sürekli kanallarda, televizyonlarda kendisini ifade eden partiler maalesef yüzde 1'i geçmiyor. Dünyada çok ülkenin seçimlerini izledim. Türkiye'de çok seçim kampanyası yapmış insanım. Dünyanın en politik seçmeni Türk seçmenidir. 365 gün siyasetin konuşulduğu başka ülke bulamazsınız. Türkiye'nin böyle bir şansı var. Hangi kampanyayı yaparsanız yapın, sonuç itibariyle vatandaş ne yapacağını çok iyi biliyor.

İYİ PARTİLİ ARKADAŞLARIMIZIN CHP'YE DÖNÜK AĞIR İFADELERİ OLDU AMA BİZ HİÇ SESİMİZİ ÇIKARMADIK

6'lı Masa çıtayı yüksek tuttu. Kamuoyunun büyük beklentisi var. Biz siyam ikizi değiliz. Tabii ki farklı düşüneceğiz. Benim İYİ Partili gibi, Gelecek Partili gibi düşünmem mümkün değil. Onların da benim gibi düşünmesi mümkün değil. Rejimi değiştirmek için 6'lı Masa'dan sağlıklı bir şey çıkacağını düşünüyorum. Zaman zaman böyle laflar olur. Benim lafım çok tartışmayı gerektirecek cümle değildi ama İYİ Partili arkadaşlarımızın CHP'ye dönük ağır ifadeleri oldu ama biz hiç sesimizi çıkarmadık. Bu rejimin değişimi konusunda ciddi özveride bulunulması lazım. CHP gerçekten çok büyük özveride bulundu. Sayın Erdoğan'ın yasağı, MHP'ye kurulan kumpas. Bizim seçmen itfaiye gibidir, nerede yangın varsa koşup kurtarır.

Sonra İYİ Parti'nin durumu, Ekmeleddin Bey'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı. Cumhurbaşkanı adayının kararını sağlıklı şekilde 6'lı Masa ve sayın genel başkanımız verecek. Rejim öyle bir durum yarattı ki, tartışma konusu bile olmadı. Merkez Bankası Başkanı televizyonda şunu kullanıyor; Türkiye'de bazı işadamları, bazılarına kredi verdiğimiz iş insanları 90 milyar doları dışarı götürdüler diyor. Buradaki iş adamları, sermayedarlar, parası olanlar, para kuş gibidir, güvenmediği hiçbir dala konmaz. Paralar gidiyorsa rejimden kaynaklıdır. Para güven ister. Bütün iktisatçıların teorisini altüst eden sistem çıkardılar. AK Parti'de iktisat konusunda çok önemli isimle uçakla yan yana gidiyoruz, 'ne olur' dedim. 'Mümkün değil' dedi, 'Bu eşyanın tabiatına aykırı' dedi. Hepimiz bilmiyoruz buradaki iş insanlarının paralarını nasıl götürdüğünü. Bırakın iş adamlarını; siyasetçiler paralarını götürdü yurt dışına.

SOSYAL KONUT PROJESİ DOĞRU, GÜZEL VE GEÇ KALMIŞ PROJE

1 yıl önce açıkladım. Türkiye kira haritası. Türkiye ortalaması 6 bin 500 lira kira. Devletin şu anda Emlak Konut ve TOKİ elinde. Çok rahat 1 milyon sosyal konut yapabilecek kapasitesi var. Bu doğru bir proje. CHP bunu niye yapmadınız demiyor? CHP diyor ki 'Hatta 500 bin yap ama bir güvence ver'. Emlak Bankası Ataşehir ve Bahçeşehir beş altı yerde konut yaptı. Çok da pahalı insanlar aldı. Ödeme zorluğu olduğu için bazı kişiler intihar etti. Net bir şey söyleyin, biz hesabını kitabını yaptık deyin. 80 metre kare sosyal konut çok rahatlıkla 250 bin 400 bin lira arasında ev yapabiliyorsunuz. Adam TOKİ konutuna girmiş mesela. Şu anda kur ne olmuş? Proje çok güzel, doğru proje. Geç kalmış bir proje. Bugüne kadar yapılması gerekiyordu. Şu anda yapı stoklarında eksiklik yok. 2020 yılında otalama İstanbul'u dolaştığınızda kiralık tabelaları görüyordunuz. Ne oldu da 1 yıl içerisinde yapı stoklarımız yıkıldı. Farkında olmadan göç mü aldık? Yabancılar 600-700 bin kullandığı konutlar var. 34 ülke şu anda İstanbul'da yerleşik hale gelmiş. Bazı mahallelerde 40 bin insan yaşıyor, 3 bin 200 Türk seçmeni var. Bu da şunu gösteriyor ki, oradaki insanların çoğu yabancı. Emniyet verilerine baktığımızda önümüzdeki günlerde gerçekten büyük sorun var. 34 ülkeye baktığımızda kendi ülkelerinde demokrasi olmadığı için baskıcı rejimlerden kaynaklı buralara gelmişler. Uluslararası kurumlarla rahatlıkla görüşebiliriz. AB ile yeni bir süreci başlatmamız lazım.

BUNA BU KADAR ANLAM YÜKLEMENİN MANASINI ÇÖZEBİLMİŞ DEĞİLİM

Benim bakanlık verecek durumum yok, bakanlık dağıtan müessesenin başında değilim. Bana anayasal bir soru soruluyor. Nasıl ki AK Parti'yi kapatamazsınız demişsen, ben de demişim ki 'Bu 6'lı Masa'yı ilgilendiren mesele değil' dedim. 'Her parti bakanlığı hak eder' diyorum, 'HDP de dahil mi' diyorlar, 'Elbette' diyorum. Buna bu kadar anlam yüklemenin manasını çözebilmiş değilim. Ama sağ olsunlar çok sevildiğimi de gördüm. Ben 28 Şubat'ta bu tavrı alınca demokratım, AK Parti'nin kapatılmaması için beyanı verince demokratım, söz konusu Kürtlere gelince antidemokrat mı olacağız? Bu ülkenin kardeşlik hukukunu korumamız lazım. Yakın coğrafyamıza bakın. İnsanın içi parçalanıyor. Bu kardeşlik hukukunu kimse bozamayacak.

MASA İŞİNİ GÜCÜNÜ BIRAKIP HAZIRLIK YAPMAK ZORUNDA

Bana göre masada istisnasız yüzde 90 oranında aday oluşmuş gibi geliyor. Kişisel düşüncemi söylüyorum. Ama erken aday açıklaması çok büyük tuzak olur. Maalesef orantısız bir seçim dönemine giriyoruz. Devletin bütün olanaklarını kullanan bir taraf var. Kendi imkanlarını kullanabilecek Millet İttifakı var. Büyük ihtimalle seçim Mayıs'ta olacak. Aday açıklaması Ocak ya da Şubat'ta olacakmış gibi düşünüyorum. Bu siyasi partiler yasası çok sorunlu, sıkıntılı. Adeta bu seçimi alma yasasıdır. 6'lı Masa işini gücünü bırakıp hazırlık yapmak zorunda, kişisel fikrimi söylüyorum. 205 bin sandık için 800 bin ya da 1 milyon kişiyi konsolide edip güvence altında tutmak lazım. Daha önce yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak için.