CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketi ile 23 Şubat’ta 147 milyon TL’lik “COVID-19 PCR Testi Hizmeti Alımı” sözleşmesi imzalayan Sağlık Bakanlığı’nın, aynı şirkete 21 Ocak’ta da 34,1 milyon TL’lik ihale verdiğini açığa çıkardı.

21 OCAK’TA BİR SÖZLEŞME DAHA İMZALANMIŞ

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma, Beylikdüzü Devlet, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir ve Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanelerinin Covid-19 test hizmeti işi için ihale açmış, ihale Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketi Techno Health Laboratuvarına verilmişti. 10 Ocak’ta açılan ihale kapsamında 23 Şubat’ta şirketle 147 milyon 828 bin TL’lik sözleşme imzalanmıştı. Sözleşmeye göre, şirket yıl sonuna kadar dört hastanede 4 milyon 256 bin Covid-19 testi yapacak.

Bu ihalenin gündeme gelmesinin ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şirketin 21 Ocak’ta imzaladığı bir başka sözleşmeyi ortaya çıkardı. Buna göre, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile şirket arasında 21 Ocak'ta 34,1 milyon TL’lik sözleşme imzalandı. Emir, Danışman’ın şirketinin Sağlık Bakanlığı’ndan daha önce de on milyonlarca liralık ihale aldığını hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı, kamuoyunda ismi bir cemaat ile anılan bu şahsın şirketine daha ne kadar ihale verecek?” diye sordu.

‘TEK AMACINIZ BİRİLERİNE PARA KAZANDIRMAK’

Müdürlüğün ihale kapsamında gerçekleştirilecek iş için hazırladığı teknik şartnameyi üç farklı şirketin incelediğinin altını çizen Emir, “Ne hikmetse ihaleye sadece Techno Health teklif sunmuş” dedi. Bakanlığın pandemi koşullarında bile ‘yandaş şirketleri’ zengin etme çabasını sürdürdüğünü ifade eden Emir, şöyle konuştu:

“Biz buna şaşırmıyoruz. Sağlık Bakanlığı PCR testlerini kendisi neden yapamıyor, daha önce yaptı birçok hastanesinde yapıyor. Bakanlığın elinde hemşire, sağlık merkezi, doktor hepsi var. Nedense PCR testini başka firmaya yaptıracağım diyor. Bakanlık yine her zamanki gibi ihaleyi pazarlık usulü 21/B ile yapmış. Kamunun kaynaklarını çarçur ediyorsunuz. Kamunun, devlet hastanelerinin rahatlıkla yapabileceği bir işi ihale ediyorsunuz. Tek amacınız birilerine para kazandırmak.”

‘CEMAAT BAĞLANTISI ARAŞTIRILDI MI?’

CHP’li Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu sorulara yanıt talep etti:

“İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün ihalesini alan bu şirketin cemaat bağlantısı araştırılmış mıdır? 34 milyon TL maliyetli bu ihale kapsamında yapılacak işlerin detayları nedir? İhaleyi kazanan şirketin Sağlık Bakanlığı’ndan bugüne kadar aldığı ihalelerin toplam tutarı nedir?”