CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye’de son yıllarda artan uyuşturucu ticaretinin tüm yönleriyle araştırılması için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Özellikle seçim bölgesi olan Mersin’de uyuşturucu kaçakçılığının sıklıkla güdeme geldiğini ve kentin bu şekilde anılmasından ‘hicap duyduğunu’ belirten CHP’li Başarır, “Eski Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı ve L'ACTONE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat'ın da aralarında bulunduğu 6 şirket sahibinin, firmaları üzerinden yurtdışından uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını 13 Nisan Çarşamba günü yazılı ve görsel basından öğrendik. Burada daha da vahim olan durum uyuşturucu ticaretinin önemli ismi olan Ali Osman Akat’ın başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, bu ülkenin İçişleri Bakanı’ndan tutun Dışişleri Bakanına, AKP Genel Başkanvekillerinden AKP’li eski bakanlara kadar birçok siyasi ile samimi fotoğraflarının yer almasıdır” dedi.

“ARKASINDAKİ GÜÇLER ARAŞTIRILMALI”

Söz konusu olayda, Alman yetkililerinin, Türk makamlarını uyarmasıyla uyuşturucu organizasyonu çözüldüğünü ancak özellikle son yıllarda Türkiye’de kilolarca kokain yakalanmış olmasına rağmen açılan davaların ise sadece alıcı görünen kişilerle sınırlı kaldığını hatırlatan CHP’li Başarır, “Ülkemizde uyuşturucu ticareti yapan bir kişinin, iktidar kanadındaki üst düzey siyasetçilerle samimi fotoğrafları olması kabul edilebilir bir durum değildir. Ülkemize uyuşturucunun hangi yollarla girdiği, kimlerin uyuşturucuyu ülkemize soktuğu, kimler tarafından teslim alındığı, arkasındaki güçlerin kimler olduğu derhal araştırılarak gün yüzüne çıkarılmalıdır” sözlerini dile getirdi.

Başarır, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz 13 Nisan 2022 Çarşamba günü, yazılı ve görsel basında, eski Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı ve L'ACTONE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat'ın da aralarında bulunduğu 6 şirket sahibinin, firmaları üzerinden yurtdışından uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı yer aldı.

Söz konusu uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili, Kolombiya-Panama-ABD-Almanya ve son durak olarak Türkiye'ye gelecek olan kargonun üzerinde alıcı adının Süleyman Y. olduğu, söz konusu kargonun, Alman Federal Gümrük İrtibat Bürosu tarafından şüpheli görüldüğü; 20-26 Kasım 2021 tarihinde yapılan incelemelerde paket içerisinde toplam 111 kilogram siyah kokain tespit edildiği ve durumun Türk yetkili makamlarıyla paylaşıldığı yazılı basından öğrenilen bilgiler arasındadır.

Daha sonra İstanbul Havalimanı Gümrük ve Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu maddelerin kime ait olduğunun belirlenmesi için “kontrollü teslimat” yapılmasına karar verildiği; Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, kargo teslimatının yapılacağı adresleri mercek altına aldığı; operasyondan önce Jandarma ekipleri, el konulan uyuşturucu maddelerin yerine aynı renkte kum yerleştirdiği; 17 Aralık 2021 tarihinde, ekiplerin, kargo görevlisi kılığına girerek paketleri gerçek kargo yetkilileriyle birlikte alıcı adreslerine götürdüğü ve İstanbul Levent'teki lüks bir plazadaki ofise yapılan teslimat sırasında operasyona eşzamanlı olarak start veren jandarma ekiplerinin, 6 farklı firma yetkilisini gözaltına aldığı da çıkan haberlerde yer almıştır.

Yakalanan 6 firma yetkilisi içerisinde, eski Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı ve L'ACTONE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat'ın da bulunduğu; Ali Osman Akat’ın kendi internet sitesinde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş, eski AKP’li Bakan ve yöneticilerle fotoğraflarının olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu olayda, Alman yetkililerinin, Türk makamlarını uyarmasıyla uyuşturucu organizasyonu çözülmüştür. Ancak özellikle son yıllarda ülkemizde kilolarca kokain yakalanmış ama açılan davalar ise sadece alıcı görünen kişilerle sınırlı kalmıştır.

Bir örnek verecek olursak, 16 Haziran 2021'de Mersin Limanı'nda 1.3 tonluk rekor kokain yakalandı ama şu anda bilindiği kadarıyla sadece muz konteynerinin alıcısı görünen şirketin sahibi tutuklu durumda. Oysaki kontrollü teslimat burada da uygulansaydı uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili organizasyonda bulunan tüm kişiler tespit edilmiş ve adalete teslim edilmiş olacaktı.

Özellikle son dönemde, seçim bölgem olan Mersin’in uyuşturucu kaçaklığı ile kamuoyunda sık sık anılması, burada bir güvenlik zafiyetinin olduğu kuşkularını ve yine bu konuda gerekli önlem ve denetimlerin yeterince yapılmadığını akıllara getirmektedir.

Bu sebeplerle, ülkemizde gerçekleşen “uyuşturucu ticareti” ile ilgili, uyuşturucunun yasa dışı yollarla ülkemize kimler tarafından gönderildiği, kimler tarafından ülkemize sokulduğu, kimler tarafından ülkemizde teslim alındığı, kimler tarafından ticaretinin yapıldığı ve uyuşturucu ticareti yapan kişilerin siyasilerle bağlantısının olup olmadığının enine boyuna incelenmesi amacıyla Anayasamızın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırma komisyonu kurulmasını arz ve talep ederiz.”