CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ndeki bazı öğrencilerin, akademi yerleşkesi içindeki inşaatlarda çalıştırıldığı, bu öğrencilere sadece inşaat işleri için ayrı parka (rüzgâr ceketi) dağıtıldığı, alay içtimasına eksiksiz katılmaları gerekirken inşaatta çalıştırılan öğrencilerin alay içtimasına katılmadıkları gibi iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

‘ÇOCUKLARIN TOPRAK KAZDIĞI İDDİALARI DOĞRU MU’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP’li Murat Bakan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Jandarma Genel Komutanlığı’nda cemaat ve tarikat yapılanmasına ilişkin iddiaları daha önce Meclis gündemine taşımış, soru önergesi vermiştim. Şimdi başka birtakım iddialar söz konusu” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi’nde mezun olduklarında üniforma giyecek, teğmen rütbesiyle görev yapacak belki vatan uğruna şehit olacak gazi olacak öğrencilerin inşaatta çalıştırıldığı iddiasına ilişkin soru önergesi verdik. Jandarma Genel Komutanlığı’nın Dekanlık binasının inşaatında müteahhittin yapması gereken ihaleyle aldığı işler öğrencilere mi yaptırılıyor? Bu öğrencilere ayrıca bir parka verildi mi? Bu öğrencilerin telefonlarına el konulup içerden bilgi sızması görüntü alınması engellendi mi? Bu öğrencilerin alay içtimasına çıkması engellendi mi? Bu çocukların tırabzanları kazıdığı, toprak kazdığı iddiaları doğru mu? Bunlar açıklama bekleyen iddialar. Süleyman Soylu’dan ayrıntılı bir yanıt bekliyoruz. Takipçisi olacağız!”

‘ÖĞRENCİLERİN TELEFONLARINA EL KOYULDU MU?’

CHP’li Bakan’ın İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlamasını talep ettiği sorular şu şekilde sıralandı:

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde okuyan ve okullarını başarı ile bitirmelerini müteakip teğmen rütbesi ile Jandarma subayı olarak göreve başlayacak askeri öğrenciler “JSGA Akademik Merkez, Dekanlık ve Teknik Merkez Bina ve Tesisleri İnşaatı” adını taşıyan inşaat alanında herhangi bir zaman diliminde çalıştırılmışlar mıdır?

Eğer çalıştırılmışlarsa ne tür işlerde çalıştırılmışlardır? Bunların arasında tırabzanların kazınması, toprak kazılması gibi ihale kapsamında yüklenicinin yapması gereken işler bulunmakta mıdır?

Öğrencilere sadece inşaat işleri için ayrı parka (rüzgâr ceketi) dağıtılmış mıdır?

İnşaatta çalıştırılan öğrencilerin telefonlarına bilgi sızmasını, görüntü paylaşmalarını önlemek maksadı ile el konulmakta mıdır?

Alay içtimasına eksiksiz katılmaları gerekirken inşaatta çalıştırılan öğrencilerin Alay içtimasına katılmadıkları doğru mudur?

Öğrencilerin inşaatta çalıştırılmasına ilişkin iddialar doğru ise tüm öğrenciler mi yoksa sadece okulda seçilmiş bazı öğrenciler mi inşaat işlerinde çalıştırılmaktadır, bu öğrenciler hangi kritere göre seçilmektedir?

Tarikat, cemaat referansı olmayan Atatürkçü, Cumhuriyetin ilke ve değerlerine bağlı öğrenciler hakkında yürütülen bir tahkikat var mıdır?

İnşaatta çalıştırılan öğrencilerin bu tahkikat ile bağlantısı var mıdır?