CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları ile yeniden gündem olan SADAT’ın yönetim kurulu üyesi Ersan Ergür, sosyal medya hesabından “Bu vatanı Türkiye düşmanları ile iş birliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz” diye yazdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis'e taşıdı. Antmen, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde "SADAT içerisindeki bu darbe planlarından iktidar mensuplarının da bilgisi bulunmakta mıdır?" diye sordu.

Alpay Antmen önergesinde Uluslararası Savunma Danışmanlık AŞ - SADAT’ın yönetim kurulu üyesi Ersan Ergür’ün "Bu vatanı Türkiye düşmanları ile iş birliği yapanlara sandıkta teslim etmeyiz” ifadelerine yer vererek "Bu ifadeler, SADAT’ın, başta seçim güvenliği olmak üzere Türkiye’de karanlık operasyonlarda yer alabileceğinin kesin şekilde altını çizmiştir" dedi.

Antmen, önergesinde Bakan Bozdağ’a şu soruları sordu:

"Seçimleri kazanan siyasal parti ve liderine darbe yapabileceğini ifade eden SADAT yöneticisi Ersan Ergür hakkında darbecilik suçlamasıyla bir soruşturma açılacak mıdır?

SADAT yetkilisinin açıkça darbe çağrısı yaptığı göz önüne alındığında SADAT ile ilgili bir inceleme ve soruşturma açılacak mıdır?

SADAT seçim sürecinde bir kaos ortamı mı yaratmak istemektedir? İktidar partisi AKP’nin kaybetmesi durumunda SADAT bir darbe mi planlamaktadır? Bu darbe planlarının içinde başka hangi kişi ve kurumlar vardır? Bunların içinde devlet içinde çalışan kamu görevlileri bulunmakta mıdır?

SADAT kurucusunun Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı da yaptığı göz önüne alındığında SADAT içerisinde bu darbe planlarından iktidar mensuplarının da bilgisi bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kim ya da kimlerdir?"