CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Şırnak Uludere İlçesi’nde 13 askerin hayatını kaybettiği helikopter kazasının araştırılması gerektiğini ifade ederek kazada soru işaretleri olduğunu savundu.

Ağbaba, “Eğer kazaysa neden olduğu araştırılmalı, kaza değilse başka bir kuşku varsa ki toplumun kafasında bu tür kuşkular var, bu kuşkuları gidermemiz gerekiyor. Araştırma önergesi vererek, araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi.

Kazayla ilgili çeşitli kuşkular, soru işaretlerinin olduğunu iddia eden Ağbaba şunları söyledi:

"Cumhuriyet Halk Partisi olarak önümüzdeki hafta bu konunun araştırılmasıyla ilgili bir araştırma önergesi vereceğiz. Bu kazanın araştırılması ve kimsenin kafasında kuşku kalmaması gerekiyor. Şehit olan insanlar, Şırnak'taki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) beyniydi. Orada beyin yok oldu. Bir taraftan tümen komutanı diğer taraftan asayiş komutanı çok önemli yetişmiş subayların aynı helikopterde kazaya mı kurban gittiler? CHP olarak bunun araştırılmasını isteyeceğiz. Şehitlerimizin kanlarının yerde kalmaması lazım, ne olduğunu herkesin öğrenmesi gerekiyor. Eğer kazaysa neden olduğu araştırılmalı, kaza değilse başka bir kuşku varsa ki toplumun kafasında bu tür kuşkular var, bu kuşkuları gidermemiz gerekiyor. Araştırma önergesi vererek, araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceğiz."

‘YÜKSEK GERİLİM TELLERİNE TAKILDI’

Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı resmi açıklamada, helikopterin kalkıştan kısa süre sonra yüksek gerilim tellerine takılarak kaza kırıma uğradığını ifade etmişti. Helikopterde aralarında yüksek rütbelilerin de bulunduğu 13 asker hayatını kaybetmişti.

Öte yandan, PKK’nin silahlı kanadı HPG, helikopteri kendilerinin düşürdüğünü öne sürmüştü.

ANF'de yer alan habere göre helikopterin alandaki PKK'liler tarafından ateş altına alındığı, isabet alan helikopterin alandan uzaklaşmak isterken düştüğü iddia edildi.